O tym, że polskie produkty są doskonałe wiemy nie od dziś, jednak zagranica przekonuje się o tym dopiero od 1989 roku i upadku Bloku Wschodniego. Wówczas to co europejskie nabrało szerszego znaczenia, a dalszy proces integracji ułatwił przepływ dóbr nie tylko z zachodu na wschód, ale również w kierunku odwrotnym. Czy podobnie jest z piosenkami?

Casus Eurowizji

            Sądząc po dorocznym konkursie piosenki europejskiej to niekoniecznie. Zaraz po wejściu polskiego nadawcy do EBU (Europejska Unia Nadawców) wzięliśmy udział w konkursie z 1994 roku. Piosenką „To nie ja” Edyta Górniak otarła się o zwycięstwo. Od sukcesu dzieło nas tylko jedno miejsce, ale ostatecznie to Irlandia cieszyła się z organizacji konkursu w następnym roku. Czy to oznaczało, że piosenki polskie stały się popularne
w Europie? Niekoniecznie, bazując na wynikach eurowizyjnych nasz przemysł muzyczny nie stanowi pola zainteresowań dla obcokrajowców…

Wirtualna trampolina

            Jednym z najpopularniejszych produktów eksportowych naszego kraju jest gra Wiedźmin oparta na prozie Andrzeja Sapkowskiego. Kolejne części gry co rusz otrzymują międzynarodowe nagrody. Nic więc dziwnego, że najchętniej słuchaną polską muzyką ostatnich, choć formalnie nie piosenką, była muzyka autorstwa Marcina Przybyłowicza.

Wiele weekendów Weekendu

            W roku 2017 Spotify zanotował wzrost zainteresowania polską muzyką. Najważniejsze kawałki to muzyka elektroniczna, jednak na uwagę zasługuje fakt, że trzecim najpopularniejszym wykonawcą, a pierwszym śpiewającym, był zespół Weekend. Ich hit „Ona tańczy dla mnie” stał się jedną z najbardziej popularnych piosenek w historii Polski. Popularność zespołu rośnie z miesiąca na miesiąc i choć od ukazania się piosenki minęło już sporo czasu, Weekend gra i koncertuje na całym świecie, co przekłada się na ich popularność bez względu na szerokość geograficzną.

            Polska muzyka ma się dobrze, choć widać wyraźnie, że często słowa są przeszkodą. Większą popularnością cieszą się te polskie piosenki, które wykonywane są w języku angielskim. Jednak na zachodzie słucha się nas coraz częściej, nie tylko za pośrednictwem Spotify, ale również radia internetowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here