praca

2022 rok już trwa, ale wciąż jest dla nas swego rodzaju niespodzianką, zwłaszcza w kontekście sytuacji na rynku pracy, która jest przecież bardzo zmienna, gdyż potrafi ulec całkowitemu przeobrażeniu w niezwykle krótkim czasie. Niczego nie możemy być pewni. Nawet osoby pracujące na wyższych stanowiskach w największych przedsiębiorstwach mogą te stanowiska błyskawicznie utracić, dlatego nawet ci, którzy wykonują swój zawód od lat, powinni zainteresować się tematem – kogo czeka zmiana pracy w 2022 roku. Jeszcze bardziej ciekawe są kwestie związane z przewidywanym wynagrodzeniem. Czy pensje Polaków rzeczywiście wzrosną, czy może jednak jest to kolejna bujda, która ma za zadanie jedynie podtrzymać dobry nastrój społeczeństwa? Czy w naszym kraju można będzie uczciwie i godziwie zarabiać, czy jednak dalej będziemy uciekać za granicę, by zapewnić sobie i swojej rodzinie lepsze życie?

Jedną z lepszych wiadomości może być to, że w 2022 roku na sto procent powstanie sporo nowych miejsc pracy. Pracodawcy już teraz nie boją się o tym wspominać. Ogłaszają wszem i wobec, że w 2022 roku będą przeprowadzać liczne rekrutacje, bo po prostu będą potrzebować nowych osób, które zasilają ich stałe załogi. Jak podaje specjalistyczna firma zajmująca się m.in. tworzeniem raportów na temat rynku pracy (jest to jednocześnie agencja rekrutacyjna), deklaracje tego rodzaju są składne w tym momencie aż przez 95% przebadanych pracodawców! To olbrzymia liczba, która naprawdę może zachęcać i wzbudzać ogólny społeczny optymizm. Sytuacja ma się poprawić niemalże w każdej branży, jednakże – jak twierdzą statystyki – najwięcej procesów rekrutacyjnych ma być przeprowadzanych w branży IT, branży księgowej oraz branży produkcyjnej i tej zajmującej się sprzedażą.

Sprawdź też: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kogo-czeka-zmiana-pracy-w-2022-roku-a-gdzie-pensje-wzrosna-najwyzej-Sprawdzamy-8198164.html

Zarobki w Polsce

A skoro wzrośnie zapotrzebowanie na nowych pracowników, tendencji wzrostowej ulegną również pensje uzyskiwane w wyżej wymienionych branżach. To się dzieje już teraz. Branża IT potrzebuje wprost olbrzymiej ilości pracowników, dlatego zatrudniani są do niej nawet ci, którzy niewiele jeszcze potrafią, ale po jakimś krótszym przyuczeniu są w stanie wykonywać drobniejsze zadania, by w ten sposób wspomóc pracę bardziej wykwalifikowanych i pojętnych specjalistów. Z kolei ci specjaliści, którzy rzeczywiście coś potrafią (mowa tu przede wszystkim o seniorach) są tak bardzo pożądani przez firmy IT, że mogą liczyć u nich na naprawdę wysokie wynagrodzenie. Pracodawca wie po prostu, że jeśli nie zapewni pracownikowi odpowiednich warunków do pracy (w tym i warunków finansowych), ten pracownik szybko od niego odejdzie i pójdzie tam, gdzie dadzą mu coś więcej. Odpowiedź na pytanie, gdzie pensje wzrosną najwyżej, powinna być teraz oczywista. Do ich niesamowitego wzrostu dojdzie właśnie w branży IT. Jeżeli więc ktoś myśli o tym, by się przebranżowić, powinien on celować w programowanie, bo ta dziedzina najbardziej się teraz opłaca.

W innych branżach nie wygląda to jednak aż tak kolorowo. Oczywiście pensje będą wzrastać i w pewnym stopniu wzrastają już teraz, jednakże nawet to nie jest w stanie zapewnić ludziom lepszego życia, które zaczyna się wręcz pogarszać z uwagi na… inflację. Złotówka coraz bardziej traci na wartości. Ceny produktów w sklepach drastycznie wzrastają i nie potrafią tego zmienić nawet przygotowywane przez rząd programy, które obniżają vat na różne podstawowe produkty spożywcze czy nawet całkowicie go likwidują. Teoretycznie paliwo też jest teraz tańsze, ale nie zmienia to faktu, że za parę miesięcy to się zmieni na niekorzyść i będzie ono jeszcze droższe niżeli w momencie, gdy osiągnęło swoją najwyższą cenę. Warto więc spojrzeć na te sprawy z pewnym dystansem. Wyższa pensja może cieszyć, ale z drugiej strony nic nikomu po niej, skoro koszty życia wzrosną jeszcze bardziej. Co więc należy robić, by żyć godnie w obecnych czasach? Czy jest to w ogóle możliwe?

Możliwe na pewno jest, ale nie dla wszystkich. Na pewno warto by było postarać się po prostu o zdobycie takiego fachu, który zagwarantowałby jak najwyższe wynagrodzenie i różne dodatkowe benefity. Trzeba też jednak mierzyć siły na zamiary. Ktoś, kto całe swoje życie pałał się pracą fizyczną, kompletnie nie zna się na komputerach, nie lubi się z nowoczesną technologią i jeszcze do tego nie potrafi się uczyć, raczej nie zostanie dobrym programistą, a przynajmniej nie zrobi tego w przeciągu roku czy dwóch lat. Może jednak spróbować szczęścia w innej branży. Pracownikiem fizycznym można być przecież w zwykłym zakładzie produkcyjnym, a można też być nim w renomowanej firmie budowlanej. O wiele więcej zarabia się natomiast w budowlance niżeli na produkcji. Warto więc po prostu poobserwować sobie nieco dokładniej rynek pracy 2022 i na tej podstawie samemu dojść do pewnych wniosków. Raz wybrany zawód absolutnie nie musi być przecież tym zawodem, który będzie się wykonywać do końca swoich dni. Zmiany są czymś dobrym i nieraz wprost trzeba się na nie odważyć. Warto po prostu zaryzykować i spróbować swoich sił w nowej dziedzinie, by prowadzić jeszcze lepsze życie.

Na wysokie wynagrodzenia można liczyć w pracy opiekunki osób starszych w Niemczech: https://www.senioport.pl/oferty-pracy-opieka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here