Jak dopasować oświetlenie gabinetu stomatologicznego do wszystkich jego celów

Oświetlenie dentystyczne znacznie się poprawiło od czasu wprowadzenia pierwszych modeli lamp ogólnych w latach pięćdziesiątych XX wieku. Obecnie przeglądając sklep sprzęt stomatologiczny znajdziesz wiele różnych opcji oświetlenia — i prawie tyle samo opinii na temat tego, które jest najlepsze. Może myślisz na przykład o przejściu na reflektor LED. Czy to oznacza, że nadszedł czas, aby zezłomować górną lampę dentystyczną? Na te i inne pytania odpowiedzmy w dzisiejszym artykule.

Szerokie oświetlenie czy skoncentrowane lampy zadaniowe do gabinetu dentystycznego?

Odpowiedź brzmi: na oba rodzaje oświetlenia dentystycznego powinno się znaleźć miejsce w Twojej praktyce. Każda z tych opcji to inny projekt, który służy innym celom.

Zaopatrzenie gabinetu musi obejmować górne lampy dentystyczne, które zapewniają najwyższy stopień jednolitego światła. Szeroko oświetlają jamę owalną, przy minimalnym cieniowaniu. Montowane na stałe do sufitu, szafki, ściany – te lampy można ręcznie regulować w razie potrzeby.

Reflektory, które oferuje hurtownia stomatologiczna przeznaczone są do kierunkowego oświetlenia zadaniowego. To jednopunktowe „światło punktowe” tworzy małe pole widzenia o wysokim kontraście. Reflektory poruszają się wraz z Tobą, oświetlając ścieżkę równoległą do Twojej linii widzenia.

Czy masz w swoim gabinecie zachowane zdrowe proporcje oświetlenia?

Ma to duże znaczenie dla tego, jak dobrze widzisz i jak komfortowo pracujesz. Docelowy obszar roboczy powinien być około trzy razy jaśniejszy niż obszar tła. Dobrą wiadomością jest to, że ten stosunek jest idealny do:

  • poprawy ostrości wzroku,
  • zmniejszenia zmęczenia oczu.

Jednak jeśli używasz reflektora do oświetlania celu, czy skupiasz jego światło na narzędzia stomatologiczne, posiadanie górnej lampy dentystycznej wypełnia „lukę świetlną”, tworząc zdrowy dla oczu klimat. Z kolei kierunkowe oświetlenie reflektora minimalizuje potrzebę przesuwania górnej lampy głównej.

Jak dobrze wybrać oświetlenie do praktyki stomatologicznej?

Jeśli zdecydujesz się dodać reflektor do swojego gabinetu, niezbędne jest posiadanie wysokiej jakości, górnego oświetlenia głównego LED. Aby zmniejszyć zmęczenie oczu, górne lampy dentystyczne muszą zapewniać miękką, delikatną łunę światła, jego równomiernie rozłożone natężenie i równocześnie muszą minimalizować cienie. Jeśli chcesz zapewnić swojemu zespołowi zdrowe oświetlenie, warto o tym wszystkim pamiętać i podjąć mądre decyzje przy zakupach w sklepie dentystycznym, oczywiście nie zapominając o budżecie, którym dysponujesz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here