Drzwi solidne, budujące nowoczesne wyobrażenie o przedmiotach

Mądrością przewodnią tej prezentacji jest przełamywanie stereotypów. Popadającym w rutynę, nawet przez myśl nie mignie, że można coś zrobić inaczej, ładniej i z szacunkiem dla tworzywa. Dlatego pozytywnie należy ocenić projekt zmiany podejścia do konstrukcji drzwi.

I. Nie chodzić utartymi ścieżkami

Inny pomysł na drzwi

Przyzwyczajenie każe, przy wywołaniu hasła „drzwi”, wyobrazić sobie płaską powierzchnię z desek lub płyty ozdobioną okuciem klamki i zawiasami umieszczonymi na jednej z bocznych krawędzi.

Drzwi jednak można zaprojektować śmiało i nieszablonowo. Pozostaną tym samymi elementem zasłaniającym przejście w ścianie, choć wyglądem nie będą przypominały tradycyjnych drzwi.

Pierwszym zaskoczeniem jest możliwość rezygnacji z okuć klamki. Połać drzwi może upodobnić się do ścian. Stają się wtedy niewidoczne. Dzięki sprytnemu systemowi zawiasów drzwi Pivot mogą wtopić się w powierzchnię i fakturę ściany.

Ze względu na dużą elastyczność projektu można je pokryć dowolnym materiałem. Od konstrukcyjnego aluminium przez drewno, kompozyty zbliżone materiałowo do technologii kosmicznych, beton architektoniczny aż po kamień naturalny. Wszystko zależne jest od dwóch parametrów. Fantazji i wagi. Jeśli chodzi o pierwszy punkt ograniczeń brak. Drugi to ciężar skrzydła, który w drzwiach Pivot nie może przekroczyć wartości granicznej określonej przez producenta zawiasów.

Nieszablonowy system mocowania pozwolił na optymalizację konstrukcji i możliwość rezygnacji z futryny. Skrzydło porusza się na zawiasach, potrzebujących niewielkich zapasów przestrzeni na obrzeżach.

Design i przemyślana konstrukcja daje ogromne możliwości w kategorii architektury ogólnej i aranżacji wnętrz. Całościowy obraz tak prezentujących się drzwi pasuje do wszystkich nowoczesnych stylów architektonicznych.

Zaadaptował je z łatwością modernizm łączący wynikowo funkcję z formą i jego następca, pluralistyczny i subiektywny postmodernizm.

Nawet brutalizm eksponujący materiał budowli; konstruktywizm i dekonstruktywizm oraz metabolizm przedstawiający budynki w kształcie drzew, nie mają oporów dla tak zmyślnej konstrukcji drzwi.
I na koniec wisienka na torcie, odkrycie końca XX wieku – stylizacja w kierunku Blob, której efektem są obiekty naśladujące kroplę płynu w stanie nieważkości.

II. Techniczne aspekty konstrukcyjne

Drzwi jak strong man

Opisana wyżej zmiana konstrukcyjna przyniosła korzyści widoczne gołym okiem. Rama z wypełnieniem wydatnie urosła. System zawiasów Pivot jest w stanie udźwignąć element o wadze do 500 kg i wymiarach, które w relacji do materiału nie spowodują zwiększenia wagi ponad wymienioną. Drzwi Pivot mogą osiągnąć nawet rozmiar 2,5 X 4.0 m.

Aluminiowa nowoczesność

Wybór materiału na konstrukcję główną jest nieprzypadkowy. Lekkie aluminium jest na tyle wytrzymałe, że jest w stanie udźwignąć nawet kilkusetkilogramową konstrukcję skrzydła.
Aluminium, choć to wysoko przetworzony surowiec należy do grupy materiałów „wiecznych”. Nie bez znaczenia jest to z racji ekologicznego zaangażowania tej technologii. Srebrzysty glin jest poddawany bezstratnemu odzyskowi. To znaczy, że z każdej tony złomu powstaje kolejna tona półfabrykatów aluminiowych.

Niczego nie widać

Zawiasy współpracujące z drzwiami Pivot dzięki zmianie położenia, są niewidoczne dla obserwatora. Zawiasy zostały przesunięte na krótszą dolną i górną krawędź skrzydła i stanowią przedłużenie wertykalnej osi drzwi.

Pełen obrót

Pozycja zawiasów daje dodatkowe możliwości ruchomości skrzydła. Zawiasy umieszczone blisko jednej z krawędzi pozwalają na wychył w zakresie kąta do 180 stopni. Niesamowite zjawisko zachodzi natomiast, gdy zawiasy mają gniazda w połowie skrzydła. Wtedy zakres ruchu jest nieograniczony i osiąga 360 stopni.

Różne systemy

Drzwi Pivot elastycznie dostosowują się do potrzeb funkcjonalnych. Mogą działać jako drzwi tradycyjne, obrotowe i samo powracające z funkcją wahadłową zawiasów.

Łatwy montaż

Instalacja zawiasów i kompletnych drzwi jest niezwykle przejrzysta i zero wysiłkowa. Wszystkie prace można wykonać zestawem kilku podstawowych narzędzi.

Źródło: http://oknotest.pl/artykuly-tematyczne/team-axis-aluminiowe-drzwi-w-systemie-pivot

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here