Zalety różnych rodzajów drewnianych podłóg

Wchodząc do mieszkania, pierwsze czego dotykasz oprócz klamki, świadomie lub nieświadomie, jest podłoga. Każdy z nas lubi żeby była ona czysta, zadbana i estetyczna. Powiedzenie „jak Cię widzą, tak Cię piszą”, dotyczy także podłogi. Jeśli więc jesteśmy przed aranżacją wnętrza albo po prostu czeka nas remont, to może warto pochylić się chwilę nad drewnianą podłogą?

Chociaż drewno jest jednym z najstarszych materiałów wykorzystywanych do projektowania podłóg, to okazuje się, że jest ciągle na topie. Głównie można wyróżnić takie drewniane podłogi, jak:

– parkiet,
– mozaika,
– deski podłogowe,
– drewniane panele podłogowe,
– bruk drewniany.

Jakie są zalety różnych rodzajów podłóg drewnianych?

Parkiet jest jednym z bardziej popularnym rodzajem podłogi. Żeby został prawidłowo wyłożony, potrzebna jest fachowa wiedza, doświadczenie i precyzja. Parkiet drewniany jest dostępnym, przystępnym cenowo rozwiązaniem, można wybierać różne rodzaje drewna. Zaletą parkietu jest również to, że można go wielokrotnie cyklinować, co pozwala cieszyć się pięknym parkietem przez długie lata. Z kolei mozaika jest rodzajem drewnianej podłogi, której nie można często cyklinować, ale za to jej zaletą jest to, że jest prosta do układania. Drewniane deski podłogowe wymagają umiejętnego zamocowania, w przeciwnym razie mogą wydawać dźwięki pod nogami. Deski mają tę właściwość, że w zależności od tego, czy chcemy uzyskać efekt optycznego wydłużenia lub poszerzenia pokoju, fachowiec może nam je odpowiednio ułożyć. Najprostszym posiadania drewnianej podłogi jest montaż drewnianych paneli. Nie wymagają już żadnej dodatkowej obróbki, ponieważ są fabrycznie wykończone. Nie można ich jednak za bardzo odnawiać, więc nie posłużą nam tak długo, jak każdy inny rodzaj drewnianej podłogi. Bruk drewniany nie jest popularnym rozwiązaniem. Najczęściej wykorzystuje się do jego produkcji rodzimy dąb, buk i jesion. Wyróżnia się dużą grubością, co wpływa na jego wieloletnią trwałość.

Kolorystyczne dopasowanie

Wybierając kolor drewna warto uwzględnić pewne właściwości. Jasne kolory zawsze optycznie powiększają przestrzeń, mniej widać na nich brud i kurz. Ciemny kolor drewna w połączeniu z ciemnymi ścianami i meblami przytłacza pomieszczenie. Dodatkowo na ciemnej podłodze bardziej widać okruchy, zanieczyszczenia i kurz. Kolory różnych gatunków krajowego drewna:

– dąb – barwa od żółtobrązowego po brązowy z porowatą strukturą,
– brzoza – barwa od białego do żółtobrązowego, faliste, gęste słoje,
– buk – barwa żółtobrązowa, cętkowane słoje,
– jesion – barwa mlecznobiała do blado brązowego,
– wiśnia – barwa kremowożółta do czerwonawej, piękne usłojenie,
– orzech – barwa jasna do ciemnej szarobrązowej, unikatowe usłojenie.

Różne ceny drewnianej podłogi

Cena drewnianej podłogi jest bardzo zróżnicowana, przede wszystkim ma na nią wpływ rodzaj drewna, sposób produkcji, a nawet stopień trudności montażu. Oczywiście najdroższa jest podłoga z drewna z tak zwanej I klasy. Jest to drewno bez wad, o jednolitym kolorze. Najtańsza klasą drewna jest to, na które składają się liczne pęknięcia i czarne sęki. Każda drewniana podłoga jest jednak lepsza, niż z jakiegokolwiek innego tworzywa używanego do produkcji podłóg.

Planując remont i wystrój wnętrza warto poświęcić czas na analizę właściwości drzewa, z którego chcemy mieć podłogę. Może się bowiem okazać, że chociaż bardzo się nam podoba określony kolor gatunku drzewa, to okaże się on bardzo niepraktycznym rozwiązaniem w danym pomieszczeniu. Szczególnie trzeba zachować ostrożność aranżując pomieszczenia narażone na dużą wilgotność.

Artykuł opracowany przy współpracy z firmą Dom Dębu z Wrocławia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here