Obecnie w naszym kraju mamy dostęp do ponad 50 kantorów internetowych, jednak jak zapowiadają eksperci, w kolejnych latach ich ilość będzie stale wzrastać. Jest to spowodowane zmianą nawyków Polaków, którzy coraz chętniej wybierają kantor internetowy w celu dokonania wymiany walut. Ze statystyk wynika, że aż 35% tych transakcji odbywa się online.

Tańsza i wygodniejsza alternatywa dla kantorów stacjonarnych

Polacy są coraz bardziej otwarci na nowe technologie, szukają alternatyw, które pozwolą im ograniczyć czas i koszty nie tylko codziennych obowiązków, ale również tych, z których muszą wywiązać się okresowo. Kantor internetowy oferuje znacznie niższe ceny wymiany walut, cechuje się minimalizacją kosztów transakcji.

Ponadto Polacy dzisiaj wykazują się większą świadomością ekonomiczną. Internet pozwala im na samodzielne wyszukiwanie informacji, usług i porównywanie cen. Oferta dopasowana do indywidualnych potrzeb klienta nie jest więc chwytem marketingowym, a stała się rzeczywistością.  Coraz większa konkurencja na rynku zmusza każdy kantor internetowy do obniżania prowizji i minimalizowania spreadów, chcą utrzymać się na rynku i pozyskiwać nowych klientów.

Jakie waluty wymieniają Polacy w Internecie?

Kantor internetowy funkcjonuje na nieco innych zasadach niż kantor stacjonarny. Popularność poszczególnych walut, jakie w nich wymieniamy, jest jednak podobna. Największy udział w wymienialnych walutach ma EUR i USD, które w niektórych miesiącach stanowią ponad 80% wszystkich wymienianych walut. Jest to spowodowane kierunkiem wyjazdów naszych rodaków, którzy zazwyczaj wakacje spędzają w krajach UE oraz wynikiem działań importowych i eksportowych. Za dolarem i euro plasują się takie waluty, jak frank szwajcarski, kuna chorwacka i funt brytyjski.

Kantor internetowy ma dużą przewagę

Spready różnią się znacząco w poszczególnych miejscach, w których możemy dokonać wymiany walu. Największe są w bankach, osiągają nawet do 9%, w kantorach stacjonarnych wahają się w granicach od 1% do 2%, z kolei kantor internetowy proponuje spread niższy niż 1%. To na spreadzie kantory online stworzyły sobie tak dużą przewagę, którą dostrzega coraz więcej Polaków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here