Dobrze prowadzona księgowość, a co za tym idzie – dobra księgowa – to podstawa prowadzenia każdej firmy. Urząd skarbowy często wydaje się tylko czekać na nawet najmniejsze potknięcie. Rozliczenia podatkowe, rachunkowość, usługi księgowe, to duże wyzwanie dla każdej działalności gospodarczej, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszy się outsourcing księgowości. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, czego możesz wymagać od firmy, która prowadzi Twoją księgowość. Dowiedz się także, czym jest outsourcing i komu jest on potrzebny. Przekonaj się, co na ten temat mówią eksperci!

Usługi księgowe – jakie to usługi?

Księgowość, inaczej buchalteria, należy do głównych elementów rachunkowości. Prowadzenie księgowości to rejestrowanie zdarzeń gospodarczych, zazwyczaj w postaci pieniężnej. Zdarzenia te przyczyniają się do zmian w zasobach osoby prowadzącej działalność. Bardzo ważne jest także źródło pochodzenia przychodów. Ewidencja przychodów firmy, rozliczenia podatkowe oraz rozliczenia statystyczne,  kalkulowanie i rozliczanie zobowiązań podatkowych firmy, to główne działanie jakiego podejmuje się księgowy.

Usługi księgowe – komu są potrzebne?

Usługi księgowe potrzebne są tak naprawdę wszystkim tym, którzy prowadzą zarejestrowaną działalność gospodarczą i zobowiązani są do rozliczania swoich zdarzeń gospodarczych z urzędem skarbowym. Prowadzenie księgowości wymaga specjalistycznej wiedzy, praktyki oraz ciągłego szkolenia się i bycia na bieżąco z najnowszymi wymaganiami urzędów skarbowych oraz ustaw cywilno – prawnych. Dlatego też nawet jednoosobowe firmy potrzebują wykwalifikowanego księgowego.

Dlaczego outsourcing księgowości?

Outsourcing to wydzielenie pewnych funkcji firmy z jej struktur, i przekazanie ich w ręce firmy partnerskiej, specjalizującej się w prowadzeniu właśnie tych funkcji. Przekazanie prowadzenia księgowości w ręce specjalistycznej firmy to oszczędność czasu, energii, skupienia, a także pieniędzy. Dzięki temu Twoja firma może skupić się na prowadzeniu działań dla niej najważniejszych.

Usługi księgowe – czego wymagać od firmy prowadzącej naszą księgowość?

Oczywiście, nie każda firma oferująca usługi księgowe podejmuje się wykonywania tych samych czynności. O poradę zapytaliśmy specjalistów do spraw księgowości MAC Accounting Warszawa. Przedstawili nam oni podstawowe usługi oferowane w ramach rozszerzonego pakietu, skierowanego do przedsiębiorstw średniej wielkości, z dodatkowymi potrzebami informacyjnymi.  Oto kilka z nich:

  • reprezentacja firmy przed urzędem skarbowym;
  • księgowanie dokumentów zgodnie z prawem.
  • ewidencja kosztów przygotowana indywidualnie do planu kont i polityki rachunkowości.
  • obliczanie wymaganych zobowiązań podatkowych.
  • przygotowywanie odpowiednich deklaracji podatkowych (VAT, CIT).
  • sporządzanie raportu dla kierownictwa co miesiąc.
  • coroczne sprawozdanie finansowe.
  • obsługa audytów.

W związku z rozwijającym się postępem technologiczno – informatycznym, należy wymagać od firmy księgowej takżę dostępu do kluczowych danych on-line, przez 24 godziny, a także dowolnych analiz i raportów na bazie dostępnych danych wprowadzonych w system.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here