Probiotyki

Przewlekła biegunka i bóle brzucha to powszechne problemy zdrowotne, które wpływają na jakość życia wielu osób. W artykule tym omówimy, które probiotyki (jakie stosować) mogą pomóc w łagodzeniu tych dolegliwości i jakie są skuteczne sposoby leczenia przewlekłych biegunek i bólów brzucha.

Przewlekła biegunka – jak leczyć

Sytuacja charakteryzująca się częstymi i luźnymi stolcami utrzymująca się miesiąc lub dłużej to przewlekła biegunka. Jak leczyć taką przypadłość? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto pochylić się nad przyczynami. Przewlekłe biegunki mogą być konsekwencją infekcji, nietolerancji pokarmowych czy zespołu jelita drażliwego. Niedobory pokarmowe, odwodnienie, a także rozwinięcie innych schorzeń niekoniecznie związanych z układem pokarmowym to tylko kilka konsekwencji przewlekłych biegunek. Jak leczyć tę dolegliwość prawidłowo? W leczeniu istotne jest wprowadzenie odpowiednich zmian żywieniowych, unikanie drażniących substancji oraz regulacja mikrobioty jelitowej. Niekiedy konieczne jest włączenie farmakoterapii, która będzie wpływać na wiązanie toksyn.

Pomocne tutaj będą probiotyki. Jakie stosować aby wesprzeć funkcjonowanie układu pokarmowego? Przede wszystkim, warto podkreślić, że właściwości probiotyków są zależne od konkretnego szczepu danego mikroorganizmu. Np. polecanym probiotykiem w przypadku przewlekłej biegunki może być Lactobacillus rhamnosus GG, gdzie szczepem jest „GG”. Oznacza to nic innego niż fakt, że inne bakterie Lactobacillus rhamnosus mogą nie wykazywać takich właściwości jak właśnie ten GG. Dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości korzystnych mikroorganizmów może pomóc w przywróceniu równowagi mikrobioty jelitowej i zmniejszeniu częstości biegunek. Spożycie probiotyków zawierających szczepy Lactobacillus, Bifidobacterium czy Saccharomyces boulardii może okazać się korzystne w tym przypadku.

Przewlekłe bóle brzucha – jak leczyć

Przewlekłe bóle brzucha to inny powszechny problem zdrowotny, który może być związany z wieloma czynnikami, takimi jak zespół jelita drażliwego, choroby zapalne jelit, nadwrażliwość na pokarmy czy stres. Diagnoza tego schorzenia może być skomplikowana, dlatego ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu ustalenia dokładnej przyczyny bólu. Podobnie jak w przypadku przewlekłej biegunki, również tutaj probiotyki mogą stanowić wartościowy element terapii wspomagającej. Badania sugerują, że probiotyki mogą pomóc w redukcji zapalnych procesów w jelitach oraz wspierać ogólną funkcję układu pokarmowego. Wybór odpowiednich szczepów probiotycznych może zależeć od indywidualnych potrzeb pacjenta i natury bólu brzucha.

Probiotyki – jakie stosować?

Probiotyki stanowią cenny element wsparcia zdrowia układu pokarmowego. Ich spożywanie może być szczególnie korzystne dla osób zmagających się z przewlekłą biegunką i bólami brzucha. Wybór odpowiednich szczepów, zarówno w formie suplementów, jak i bakterii probiotycznych naturalnie występujących w fermentowanych produktach, może pomóc w przywróceniu równowagi mikrobioty jelitowej. Nie zapominaj jednak, że probiotyki to tylko jedna z wielu metod leczenia, a przed ich stosowaniem warto skonsultować się z lekarzem, aby dostosować plan terapeutyczny do indywidualnych potrzeb.

Przeczytaj także: https://twojzlobek.pl/co-w-jelitach-siedzi-czyli-o-mikroswiecie-jelit-dziecka/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here