Umowy leasingowe są niezmiennie popularne. Dotyczy to leasingu różnego typu obiektów i urządzeń, w tym przede wszystkim – samochodów. Każdego roku zawierane są tysiące umów leasingowych dotyczących między innymi samochodów osobowych, a także ciężarowych, budowlanych i innych. Niestety, ale nie wszyscy potencjalni leasingobiorcy są przygotowani do nawiązania takiej umowy. Poniżej podpowiadamy – jakie błędy są najczęściej popełniane przez leasingobiorców oraz jak się przed nimi ustrzec.
Pochopnie podjęta decyzja – niekorzystna umowa leasingowa
Pierwszym najczęściej popełnianym błędem jest zbyt pochopne przystąpienie do umowy leasingowej. Jest to błąd niezwykle powszechny, a tymczasem – bardzo łatwy do uniknięcia. W jaki sposób? Otóż wystarczy skorzystać z gotowych narzędzi internetowych pozwalających na porównanie dużej liczby ofert leasingowych. Nie musisz więc odwiedzać różnych banków, dealerów samochodów lub telefonować w różne miejsca, by zebrać wszystkie interesujące cię informacje. Zamiast tego, wystarczy zdać się na kalkulator leasing, czyli internetowe narzędzie porównujące oferty różnych leasingodawców.
Okres finansowania – jak właściwie go oszacować?
Umowy leasingowe mogą być zawierane na różny okres. Niektórzy preferują krótsze, inni dłuższe okresy leasingu. Optymalnym rozwiązaniem w przypadku aut osobowych jest okres od 3 do 4 lat. Warto podkreślić, że jest to najczęściej wybierany okres leasingu nie tylko w naszym kraju, ale również w innych państwach Europy i Świata Zachodniego. Jakie kryteria sprawiają, że jest to okres najkorzystniejszy? Przede wszystkim – oszczędności podatkowe oraz możliwość dość szybkiego zaliczenia kosztów nabycia pojazdu. Ponadto, wysokość rat dla okresu 3 lub 4-letniego jest dość atrakcyjna – nieco wyższa niż w przypadku umów 7-letnich, jednak wciąż korzystna dla portfela wielu Polaków.
Niewłaściwe oszacowanie zdolności finansowej
To kolejny ważny i często popełniany błąd. Wiele czynników składa się na to, że możliwości finansowe zostają niewłaściwie oszacowane. Niektórzy po prostu sięgają po zbyt drogi samochód, dla którego raty leasingowe mogą okazać się zbyt wysokie. Warto przy tym podkreślić, że nie tylko raty leasingowe są potencjalnie odpowiedzialne za występujące kryzysy finansowe, ale również różnego typu koszty dodatkowe. To właśnie ich nieuwzględnienie może skutkować późniejszymi finansowymi tarapatami.
Wybór niewłaściwego leasingodawcy – niechętnie negocjującego warunki umowy
Wielu leasingodawców to niestety niezbyt przychylnie nastawieni przedsiębiorcy, którym zależy bardziej na „opchnięciu” korzystnej dla siebie umowy leasingowej, niż na wsparciu osób poszukujących finansowej pomocy. Jak zatem rozpoznać leasingodawcę na poziomie? Przede wszystkim – zwróć uwagę czy jest on pozytywnie nastawiony względem możliwości renegocjowania warunków umowy leasingowej. Mowa również o zmianie warunków już w trakcie trwania umowy. Warto upewnić się, czy interesujący cię leasingodawca pozwala na samodzielne odnalezienie ubezpieczyciela (we własnym zakresie), czy może korzysta z ustalonych uprzednio ofert. Jeśli tylko zgodzi się na ubezpieczyciela zewnętrznego – jest to duży plus, gdyż będziesz mógł wybrać ofertę najkorzystniejszą.