Kominiarska dola

Czy kontrolowanie kominów jest niezbędne? A może można sobie poradzić na swój sposób? Przecież filtry, które według producenta wytrzymają rok na pewno poradzą sobie też przez kolejny. Ale czy na pewno?

Zakamarki i kryjówki

Trudno nie odnieść wrażenia, że branża kominiarska bardzo się zmieniła. Zamiast panów w czarnych frakach i o czarnych twarzach w progu domu wita się kogoś, kto przypomina bardziej futurystycznego elektryka. Ten ktoś wita się a następnie wyciąga długi przewód zakończony monitorem z parunastoma przyciskami; manewrując wężykiem ogląda nasz komin z każdej możliwej strony, wciska urządzenie we wszystkie otwory, do których normalnie nie miałby dostępu i robi notatki ze wszystkiego, co pojawia się na ekranie.

Urządzenia takie jak to kamery inspekcyjne. Ich wariacje są szeroko rozpowszechnione w innych dziedzinach – choćby w gastroenterologii do badania – a jakżeby inaczej – przewodu pokarmowego. Nie ma w tym więc nic dziwnego, że po latach karkołomnych akrobacji i zaglądania do wnętrza brudnego komina branża przerzuciła się na najnowsze zdobycze techniki i śmiało z nich korzysta.

Nie tylko obraz

I, mimo że kamery inspekcyjne są dosyć drogie to wydają się konieczne do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom. Bez nich nie da się właściwie spojrzeć wszędzie, dodatkowo w diagnozie pomaga możliwość wykonania nagrania głosowego.

Kominiarz staje się wtedy właściwie lekarzem, który zagląda do gardła i osłuchuje płuca. I faktycznie tak jest; chociaż kamerę inspekcyjną mógłby obsłużyć praktycznie każdy, to niewielu ludzi będzie wiedziało jak przekuć dane w informacje.

Przeciwko grzybom

Zupełnie zatem niezrozumiałe jest niewykonywanie regularnych przeglądów instalacji kominowych. Jeśli filtry według producenta po roku nadają się do wyrzucenia to tak właśnie jest i nie można ich trzymać przez wieczność. Niestety, wielu ludzi ignoruje groźbę grzyba lub zaczadzenia i nie chce zamówić wizyty wyspecjalizowanego kominiarza.

A przecież taka wizyta ani nie trwa, ani nie kosztuje dużo. Kamery inspekcyjne pozwalają dokonać pomiaru szybko oraz bezboleśnie – kominiarz na pewno nie zajmie więcej czasu niż elektryk albo mechanik, a człowiek będzie mógł spać spokojnie i nie gasić kominka na noc.

Kamery inspekcyjne dostępne są w ofercie Pascal s.c..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here