Jakie zalety i wady mają fundusze ETF

Fundusze ETF mają sporo zalet. Aby jednak ich zakup był korzystny, konieczne jest przeanalizowanie również wad tych instrumentów. Poznaj główne zalety i wady funduszy ETF i inwestuj świadomie.

Zaleta – fundusze ETF to pasywne inwestowanie

Jedną z najważniejszych zalet funduszy ETF jest fakt, że pozwalają one na pasywne inwestowanie. Co to oznacza? Nie musisz stale kontrolować składu portfela inwestycyjnego i poświęcać wiele godzin na wybór spółek, których akcje chcesz kupić. Nie musisz też na bieżąco monitorować sytuacji na rynku i doniesień ekspertów – w tym przypadku kupujesz jedynie fundusz ETF podążający choćby za WIG20 czy S&P500. To jedyny krok, który dzieli Cię od zarabia na funduszach ETF.

Możliwość pasywnego inwestowania jest tym czynnikiem, który powoduje, że funduszami ETF interesują się inwestorzy z całego świata. Aktualnie to jeden z najprostszych sposobów, aby wejść w świat inwestycji.

Zaleta – fundusze ETF zapewniają ekspozycję na wiele rynków i instrumentów

Chcesz zacząć inwestować na giełdzie chińskiej? Zamiast szukać brokera, sprawdzać kwestie podatkowe i samodzielnie typować chińskie spółki, możesz zdecydować się na inny krok – kupić fundusz ETF obejmujący firmy z największego chińskiego indeksu giełdowego.

ETF-y zapewniają ekspozycję nie tylko na wiele rynków, ale również instrumentów – możesz inwestować w:

  • surowce – ropę naftową, kukurydzę czy kakao;
  • waluty – zarówno najpopularniejsze, jak i te występujące jedynie lokalnie;
  • pojedyncze spółki – takie fundusze są lewarowane, a więc przeznaczone dla inwestorów z większym doświadczeniem.

Wada – brak wpływu na zawartość funduszu ETF

Jeżeli chcesz kupić akcje, możesz dokładnie sprawdzić wytypowane spółki i następnie określić, które i z jakich powodów powinny znaleźć się w Twoim portfelu inwestycyjnym. W przypadku funduszy ETF jest inaczej. Przykład? Kupując ETF S&P500, nie możesz wybrać, które przedsiębiorstwa będą wchodzić w jego skład – w tym przypadku będzie to 500 spółek notowanych na amerykańskiej giełdzie.

Brak możliwości wpływania na zawartość ETF-ów może być postrzegana w kategoriach wad przez doświadczonych inwestorów. Jeżeli jednak dopiero zaczynasz pomnażać zgromadzone oszczędności, możesz uznać tę wadę za zaletę.

Wada – niektóre ETF-y mogą być ryzykowne

Wielu inwestorów wychodzi z założenia, że zakup ETF-ów wiąże się z akceptowalnym ryzykiem – ETF-y są mniej ryzykowne niż np. kontrakty terminowe czy CFD. Rzeczywiście, chociaż nie zawsze – trzeba pamiętać też o wyjątkach, czyli ETF-ach lewarowanych. Do funduszy ETF z dźwignią trzeba podchodzić bardzo ostrożnie, a to z kilku powodów:

  • wykazują one tendencję do spadku wartości – jednym z powodów są m.in. codzienne resety (lewar działa w perspektywie jednodniowej);
  • spadek wartości funduszu może mieć miejsce w różnych sytuacjach – również wówczas, gdy kurs instrumentu bazowego rośnie (ETF odwrotny).

O tym, że lewarowane fundusze ETF są produktem, z którego powinni korzystać wyłącznie doświadczeni inwestorzy, można przekonać się, zagłębiając się w lekturę tego artykułu.

Nie chcesz przepłacać? Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić kwestię opłat – w ich przypadku nie ma drogi na skróty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here