Wiele osób uważa, że nie ma nic bardziej komfortowego, niż praca we własnym domu – obowiązki wykonujemy bezstresowo, nikt nie stoi nam nad głową, możemy w każdej chwili zrobić sobie przerwę czy załatwić coś ważnego. Jednak praca w domu nie jest formą dla każdego, ponieważ większość osób nie ma aż takiej samodyscypliny, aby pilnować się i nie rozleniwić. Bo skoro mamy termin realizacji zadania na jutro, to po co mamy spieszyć się z tym już dziś? Jak zatem dobrze się zorganizować i przypilnować?

Skupmy się wyłącznie na rzeczach istotnych

Siedząc w domu, możemy napotkać z każdej strony rzeczy, które nas rozpraszają. A to komputer, smartfon, telewizor, ciekawa książka czy gazeta. Wmawiamy sobie wtedy, że nic złego się nie stanie, jeśli odłożymy obowiązki na później i trochę się zrelaksujemy.

W rzeczywistości nie ma nic gorszego od takiego zachowania, często bywa tak, że sami go nie kontrolujemy, ponieważ nas również nikt nie kontroluje. Wyłączmy więc telewizor i doceńmy pracę w ciszy. Jeśli ta jest dla nas jednak nieznośna, postawmy na spokojną, cichą muzykę w tle, abyśmy mogli się skupić i działać.

Telefon używajmy jedynie do celów służbowych – jeśli musimy skontaktować się z szefem lub innymi pracownikami, mamy prawo go użyć. Natomiast gdy kusi nas, aby zadzwonić do drugiej połówki, czy rodzica albo widzimy, że przyjaciel do nas pisze – wyłączmy lub wyciszmy telefon. Nie traćmy też czasu na chodzenie po Internecie, pod pretekstem znalezienia czegoś ważnego.

Większość osób pracujących w domu, zmuszona jest do pracy przy komputerze, walczmy jednak o to, aby wykonywać na nim wyłącznie istotne obowiązki. Jeśli musimy korzystać z Internetu, pilnujmy się, by wchodzić tylko na strony związane z naszą pracą. Gdy stracimy kontrolę i zaczniemy przeglądać portale plotkarskie, informacyjne, czy portale społecznościowe, czas ucieknie nam w mgnieniu oka, a praca pozostanie niewykonana.

Czystość sprzyja pracy

Bałagan w domu, czy na biurku zniechęca nas do wykonywania jakichkolwiek obowiązków, dlatego zacznijmy od następujących czynności:

  • Przede wszystkim w pomieszczeniu musi panować porządek. Jest udowodnione, że czystość wpływa na nasz umysł bardzo korzystnie, myślimy kreatywniej, wpadamy na więcej pomysłów, a rozwiązania same przychodzą nam do głowy.
  • Zlikwidujmy wszelkie resztki jedzenia, puste butelki, opakowania, które dodatkowo mogą wydzielać nieprzyjemny zapach, wywietrzmy też dokładnie pomieszczenie, aby dotlenić organizm.
  • Pozbądźmy się też zbędnych przedmiotów z pomieszczenia – miejsce kosmetyków, czy perfum jest w łazience, jedzenie przenieśmy do kuchni. Zbędne ozdoby, z których tylko i wyłącznie ścieramy regularnie kurz, również nie mają sensu bytu.
  • A propos kurzu – regularne ścieranie pozwala oddychać nam świeżym powietrzem, a dotleniony mózg oznacza wydajniejszą pracę.
  • Pracujmy w pomieszczeniu, do którego wpada dużo światła dziennego, co zwiększy nasza kreatywność i zachęci nas do działania.
  • Zadbajmy też o to, aby pracować w wygodnej pozycji i siedzieć na specjalnym krześle, które dba o nasz kręgosłup. Dobre samopoczucie to wydajniejsza praca.

Pamiętajmy o przerwach i posiłkach

Nie zapominajmy, że pracując w domu, musimy także dbać o posiłki i regularne przerwy – to, że siedzimy cały czas  w domu, nie oznacza, że na to nie zasługujemy. Owszem, w każdej chwili możemy coś zjeść czy zrelaksować się na 10 minut, ale warto ustalić wcześniej pewne reguły.

Przerwy i posiłki możemy planować sobie w taki sam sposób, jak w pracy, czyli na przykład co 3 godziny – zachowując pewną regularność i dyscyplinę, będzie nam się lepiej pracować. Podczas przerwy starajmy się wstać, przejść się, rozciągnąć, by odciąć się od pracy i „zresetować” mózg.

W taki sposób zdystansujemy się też do tematów, nad którymi pracujemy, jeśli brakuje nam na przykład pomysłów na rozwiązanie danego problemu, jest szansa, że w ten sposób łatwiej i szybciej przyjdzie nam coś kreatywnego do głowy.

Jeśli poczujemy brak weny, to znak, że czas zrobić sobie przerwę – wybierzmy się na krótki spacer, zadzwońmy do bliskiej osoby lub zrelaksujmy się, słuchając muzyki bądź oddając się innej ulubionej rozrywce – w ten sposób odświeżymy swój umysł i szybko powrócą nam kreatywne pomysły i rozwiązania problemów.

Samokontrola podstawą produktywnej pracy

Jeśli już decydujemy się na pracę w domu, musimy pamiętać o samokontroli. Wiadomo, że o wiele łatwiej wtedy się rozleniwić, czy porzucić wykonywane obowiązki. Musimy jednak kontrolować swoje domowe nawyki i stanowczo oddzielić je od pracy – co z tego, że znajdujemy się we własnym domu, teraz jest czas pracy i póki nie wykonamy wszystkich obowiązków, nie zajmiemy się obowiązkami domowymi.

Nie róbmy też żadnych ustępstw – cicho grający w tle telewizor nie spowoduje, że bardziej nam się zachce, a wręcz przeciwnie. We własnym domu również musimy stworzyć sobie sprzyjające pracy warunki i traktować to jak normalną pracę, w której spędzilibyśmy około ośmiu godzin dziennie. Warto więc ustalić sobie jasne cele lub każdego ranka tworzyć plan dnia, w którym zawrzemy wszystkie ważne zadania, które koniecznie musimy zrealizować w ciągu kilku godzin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here