Każdy rodzic chce zapewnić swojemu dziecku jak najlepsze dzieciństwo i godny start w dorosłe życie. O przyszłości dziecka warto pomyśleć jeszcze przed jego narodzinami – wychowanie, szkoła, studia czy zakup mieszkania to bowiem długoterminowe i kosztowne inwestycje. Jak zatem skutecznie zgromadzić kapitał na przyszłość swojego dziecka?

Przygotowanie planu

Każda inwestycja wymaga dobrego zaplanowania i analizy domowego budżetu. Nawet jeśli cel jest szczytny, nie powinniśmy odkładać pieniędzy do czasu uporządkowania bieżących spraw finansowych. Na początku warto przemyśleć jak spłacić długi, które mamy obecnie, oraz zbudować fundusz bezpieczeństwa tzw. poduszkę finansową. Jest to bardzo ważna kwestia, bo jeśli nie mamy takiego zabezpieczenia, możemy być zmuszeni do sięgnięcia po gromadzone dla pociechy środki w zupełnie innym celu.  

Kolejnym krokiem jest ustalenie, jakie dobra chcemy zapewnić dziecku w przyszłości. Mieszkanie, studia, pieniądze na rozpoczęcie własnego biznesu? Wybór jest spory. Musimy obliczyć jaką sumę należy odłożyć i jak długo będziemy realizować ten cel. Dopiero na tej postawie można ustalić wysokość miesięcznej składki oraz rozpocząć systematyczne oszczędzanie.

Możliwości gromadzenia funduszy

Na rynku finansowym dostępnych jest wiele narzędzi do oszczędzania. Najbardziej popularne to konta oszczędnościowe, lokaty bankowe oraz programy systematycznego oszczędzania. Ciekawym rozwiązaniem jest także polisa posagowa.

  • Konto oszczędnościowe to bardzo popularny i prosty w obsłudze produkt bankowy. Pieniądze można wpłacać oraz wypłacać w dowolnym momencie, bez straty naliczonych odsetek. Istnieje także możliwość założenia kilka rachunków na różne inwestycje jednocześnie.
  • Lokata bankowa to określona suma pieniędzy przekazana do banku w formie depozytu w zamian za umowne odsetki. Lokaty zakładane są na określony czas i nie można dopłacać kolejnych środków w trakcie ich trwania.
  • Programy systematycznego oszczędzania pozwalają na regularne odkładanie niewielkich kwot i inwestowanie ich w określone fundusze. Klient sam decyduje o wielkości składki, okresie oszczędzania oraz wybiera fundusze, na które chce przeznaczyć pieniądze.
  • Polisa posagowa gwarantuje dziecku po ukończeniu osiemnastego roku życia wypłatę określonej w umowie kwoty wraz z zyskiem z zainwestowanych składek. Zazwyczaj zapewnia mu także ubezpieczenie i renetę na wypadek śmierci rodzica.

Niezależnie od tego jakie metody oszczędzania wybierzemy, zawsze warto zadbać o przyszłość finansową swojego dziecka. Nawet regularne odkładanie pieniędzy bez oprocentowania jest lepsze niż nic.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here