Kredyty hipoteczne cieszą się w naszym kraju olbrzymim zainteresowanie, ale należy pamiętać o tym, że tylko na pierwszy rzut oka wydają się one prostą rzeczą. Nietrudno jest dać się zwieść i nawet najmniejszy drobiazg może stać się dla nas bardzo dużym ciężarem. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo jak mądrze wziąć kredyt hipoteczny, który nie będzie nam uwierał przez większość życia.
Wysokość raty
W pierwszej kolejności powinnyśmy upewnić się, czy rzeczywiście będzie stać nas na spłacanie rat. Oddawanie bankowi np. 30% swoich miesięcznych zarobków na pierwszy rzut oka nie brzmi aż tak strasznie, ale po roku spłacania kredytu można bardzo szybko zmienić swoje dotychczasowe zdanie. Warto przeanalizować również wszystkie ekstremalne sytuacje, takie jak na przykład strata dotychczasowej pracy.
Pozytywna historia BIK
Przed odwiedzeniem banku, warto zbudować sobie pozytywną historię w BIK, dzięki czemu będziemy mogli wynegocjować zdecydowanie lepsze warunki i łatwiej będzie nam spłacać kredyt. Pamiętać należy o tym, że raport na temat swojego BIK można za darmo pobrać raz na pół roku. Bardzo często zdarza się tak, że wiele firm lub osób prywatnych zgłasza mnóstwo bzdur na nasz temat, dlatego też nasza historia BIK może nie prezentować się tak dobrze, jakby to mogło nam się wydawać.
Atrakcyjny LTV
Przy kredycie hipotecznym, należy pamiętać również i o tym, aby walczyć zawsze o najlepszy LTV. Pamiętać należy jednak o tym, aby nie przesadzać także w drugą stronę i nie wydawać całej gotówki. LTV (Loan to Value) to stosunek wielkości pożyczki do wartości zabezpieczenia, czyli naszej nieruchomości. W Polsce banki nie mogą udzielać kredytów z LTV wyższym niż 90%. W praktyce oznacza to, że przy budowie nowego domu lub zakupie mieszkania musimy mieć przynajmniej 10% własnego wkładu.