Wrocław

Zastanawiasz się nad kupnej lub wynajmem mieszkania we Wrocławiu? Które dzielnice są godne uwagi, a których lepiej unikać? Sprawdź nasze podpowiedzi.

Wrocław to ogromne miasto, które ciągle się rozwija: terytorialnie, liczebnie i ekonomicznie. Rynek pracy jest bardzo korzystny dla pracownika. Coraz pojawiają się nowe firmy zagraniczne inwestujące we Wrocławiu. Nic więc dziwnego, że każdego roku do miasta przybywają nowe osoby, które chcą tu osiąść tymczasowo lub na stałe. Wielu z nich nie zna miasta i potrzebuje informacji dotyczących warunków zamieszkania. Co warto wziąć pod uwagę wybierając dzielnicę na mieszkanie?

Wrocław – miasto bardzo zróżnicowane

Kto choć raz był we Wrocławiu to wie, że Wrocław jest bardzo ciekawym pod względem urbanistycznym miastem. Wiele dzielnic potrafi bardzo zaskoczyć i zaoferować swoich mieszkańcom zgoła inne warunki niż się spodziewali. Która dzielnica jest najlepsza do życia? Oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wiele bowiem zależy od osobistych upodobań każdego człowieka – jego potrzeby ciszy, spokoju, kontaktu z zielenią, wieku zabudowy, nowoczesności osiedla, samowystarczalności osiedla, dostępu do różnych punktów handlowych, usługowych czy rozrywkowych itd. Warto jednak poznać warunki na różnych dzielnicach, aby móc określić swoje priorytety i upodobania.

Centrum miasta to oczywiście przede wszystkim stara, przedwojenna zabudowa, a więc duże kamienice z wysokimi mieszkaniami i niekoniecznie czystymi klatkami schodowymi. Z czym się kojarzy centrum? Z hałasem, nieustannym ruchem, korkami i tłumami ludzi szczególnie w okresie roku akademickiego. Warto jednak zauważyć, że wśród tej standardowej zabudowy zdarza się coraz więcej ciekawych wyjątków. Niektóre stare osiedla położone w centrum miasta przyciągają swoim klimatem miłośników przyrody. NA przykład dzielnica strych Willi na Zalesiu zlokalizowana jest obok parku Szczytnickiego i pomimo swojej lokalizacji może zaoferować naprawdę wspaniałe warunki do funkcjonowania nawet dla rodzin z dziećmi. Wzdłóż Odry, szczególnie jej lewego brzegu, pojawia się sporo nowych inwestycji nastawionych na wysoki standard mieszkań przeznaczonych dla ludzi z bardziej zasobnym portfelem. Lokalizacja takich apartamentowców kusi bliskością rzeki i możliwością kontaktu z przyrodą, jednocześnie zapewniając łatwy dostęp do biznesowej części miasta i pozostania w centrum wydarzeń Wrocławia.

Część wschodnia miasta, czyli Psie Pole to dzielnica bardzo słabo skomunikowana z centrum i innymi osiedlami. Ceny wynajmu czy zakupu mieszkania są tam bardzo kuszące, ale osoby, które zdecydują się na zamieszkanie w tamtych okolicach muszą liczyć się z utrudnioną komunikacją.

Zachód Wrocławia rozwija się bardzo dynamicznie. Maślice czy Stabłowice to dzielnice chętnie wybierane pod inwestycje deweloperskie. Osiedla są oddalone od centrum, ale umożliwiają komunikację koleją lub tramwajem, dzięki czemu odległości pokonuje się stosunkowo szybko. Warto jednak pamiętać, że są to osiedla jeszcze nie w pełni samowystarczalne, co wielu osobom możesz przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu.

Jednym z najintensywniej rozwijających się osiedli jest dzielnica Jagodno, na południu Wrocławia. W ciągu ostatnich dwóch lat powstało tu mnóstwo nowych inwestycji – pod sprzedaż i wynajem. Praktycznie nowe osiedle powstało od zera. Wielu mieszkańców bardzo narzeka na poranne i popołudniowe korki, które niestety z roku na rok będą coraz większe. Jednak osiedle jest ciekawe, zapewnia szybki wyjazd z miasta, dostęp do terenów zielonych – więc jeśli ktoś nie musi wydostawać się z osiedla w godzinach największego szczytu to warto zainteresować się ofertami mieszkaniowymi w tym rejonie.

Miejsce zamieszkania zależne od pracy

Warto pamiętać, że duże miasto rządzi się swoimi prawami. Wrocław nawet bardziej – ponieważ uchodzi za jedno z najbardziej zakorkowanych miast Europy. Jeśli więc wybierasz dzielnicę pod mieszkanie, bez względu na to czy w grę wchodzi kupno czy wynajem, weź pod uwagę odległość i dojazd do miejsca pracy. Może to nie być łatwe ponieważ w obecnych warunkach gospodarczych rzadko kiedy spędzamy 20 lat w jednym zakładzie pracy. Częściej zdarza się, że zmieniamy miejsca pracy – szczególnie na początku swojej drogi zawodowej. W takim wypadku warto wybrać osiedle, które może będzie mniej atrakcyjne pod względem spokoju i występowania zieleni, ale za to jego lokalizacja umożliwi dobre połączenie z różnymi dzielnicami Wrocławia. Z pewnością do takich osiedli należą te zlokalizowane w centrum, a także te położone pod miastem przy stacji kolejowej. Może się okazać, że dojazd z np. Smolca pociągiem do centrum i przejazd autobusem na konkretne osiedle może zająć zdecydowanie mniej czasu niż przejazd z Jagodna na Maślice. Do takiego rozwiązania zachęca deweloper Omega Buildings, który swoje inwestycje rozwija w okolicach Wrocławia.

Jeśli na początku swojej przygody z Wrocławiem zamierzasz wynajmować mieszkanie, to możesz tą sytuacje wykorzystać na sprawdzenie różnych osiedli i wybranie tego, które dla Ciebie i twojej rodziny okaże się najbardziej odpowiednie. Jeśli od razu planujesz zakupić mieszkanie to warto zwrócić uwagę na opinie osób, które już mieszkają na danym osiedlu oraz na opinie o danym deweloperze.

Artykuł opracowany przy współpracy z serwisem Kimorent.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here