Nowy rok sprzyja wyznaczaniu celów i realizacji postanowień. Np. tych o rozpoczęciu oszczędzania. Chcesz wiedzieć, jak oszczędzać mądrze i bezwysiłkowo? Koniecznie przeczytaj nasze wskazówki.

Oszczędzanie pieniędzy niesie za sobą szereg korzyści. Możliwość realizacji marzeń, posiadanie poduszki finansowej czy zapewnienie sobie bezpiecznej, dostatniej emerytury to tylko część profitów, wynikających z racjonalnego zarządzania domowym budżetem.

Oszczędzanie? Wcale nie takie trudne

Wbrew obiegowej opinii, oszczędzanie nie jest domeną ludzi zamożnych.

Nie musi być także okupione ogromnym wysiłkiem.

Kluczem do sukcesu jest zmiana codziennych nawyków, dostosowanie tempa oszczędzania do realnych możliwości oraz… regularność. To właśnie ona zapewni Ci odczuwalne dla portfela rezultaty. Nawet, jeśli w skali miesiąca będziesz odkładał niewielkie kwoty.

Zmiana codziennych nawyków

Dobre nawyki to podstawa skutecznego oszczędzania. To właśnie one w największej mierze decydują o tym, że nie tylko rozpoczniesz, ale przede wszystkim będziesz kontynuował gromadzenie kapitału.

Pamiętaj, że oszczędzanie jest tak naprawdę stylem życia. Stylem życia, który polega na ograniczeniu zbędnych wydatków oraz funkcjonowaniu poniżej swoich możliwości finansowych. Nie chodzi tu jednak o to, aby odmawiać sobie każdej przyjemności, zrezygnować z wyjazdów, rozrywek czy kursów zawodowych.

Wysoka podwyżka nie powinna być jednak powodem zakupu nowego, droższego auta (No przecież teraz w końcu mnie na nie stać!), a posiadanie na koncie sześciocyfrowej kwoty nie musi oznaczać wolności robienia zakupów pod wpływem impulsu (Przecież przy sześciocyfrowej kwocie 1000 zł to prawie nic!).

Zanim lekką ręką wydasz sporą sumkę zastanów się, czy dana rzecz naprawdę jest Ci potrzebna. Wnioski z takich przemyśleć często bywają zaskakujące.

Dostosowanie tempa oszczędzania do realnych możliwości

Wiele osób, które zaczynają oszczędzać ma jeden cel – zgromadzenie jak największej kwoty oszczędności w jak najkrótszym czasie.

Niestety, takie podejście nie kończy się z reguły dobrze.

Bez dobrego planu, uwzględniającego wysokość dochodów i cyklicznych wydatków, szybko stracisz motywację i zakończysz swoją przygodę z oszczędzaniem.

Zanim przelejesz na konto oszczędnościowe pierwsze kilkaset złotych, dokładnie przeanalizuj swoje możliwości finansowe. Oblicz, ile wynoszą Twoje miesięczne zobowiązania i jaka kwota po ich uregulowania zostanie w Twoim portfelu.

Na tej podstawie będziesz mógł określić, ile pieniędzy w skali miesiąca zdołasz odłożyć.

Pamiętaj, aby odkładać wyznaczoną kwotę kilka dni po otrzymaniu wynagrodzenia. Dzięki temu argument „nie mam z czego oszczędzać” odejdzie do przeszłości.

Po kilku miesiącach regularnych przelewów na konto oszczędnościowe zupełnie zapomnisz, że jeszcze niedawno Twój ROR zasilała wyższa kwota.

Regularność

Kluczem do sukcesu w oszczędzaniu jest regularne odkładanie nawet niewielkich kwot.

„W pakiecie” z dobrymi nawykami takie podejście zapewni Ci wysokie zyski. A te przełożą się na bezpieczną przyszłość. Twoją i Twoich najbliższych.

Aby uczynić oszczędzanie bezwysiłkowym i zapewnić sobie odpowiednie wsparcie, warto skorzystać z dostępnych na rynku narzędzi bankowych.

Jednym z nich jest konto oszczędnościowe.

Dlaczego konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe to rachunek bankowy, służący gromadzeniu i pomnażaniu kapitału. W przeciwieństwie do klasycznego ROR-u jest ono oprocentowane.

A to oznacza, że każda złotówka, która znajduję się na takim rachunku przynosi zysk.

Nawet wtedy, kiedy pracujesz, jeździsz na nartach, czy oglądasz ulubiony serial.

Ogromną zaletą konta oszczędnościowego jest możliwość elastycznego wpłacania i wypłacania pieniędzy. Poza kwotami, które będziesz przesyłał na rachunek regularnie, możesz więc „dorzucić” na nie także dodatkowy zastrzyk gotówki, np. premię czy pieniądze, które dostałeś na urodziny.

Na co zwrócić uwagę, wybierając konto oszczędnościowe?

Wybierając konto oszczędnościowe, zwróć uwagę przede wszystkim na jego oprocentowanie. Wyższe przełoży się na wyższe zyski.

Oprócz wysokości odsetek sprawdź również, czy założenie i prowadzenie rachunku są darmowe. Wysokie oprocentowanie idące w parze z wysokimi kosztami użytkowania konta  okaże się zdecydowanie mniej korzystne niż myślisz.

Jeśli szukasz konta z wysokim oprocentowaniem i niskimi opłatami, załóż konto oszczędnościowe w Getin Banku. Jego oprocentowanie wynosi aż 2,5 proc. w skali roku.

Otwierając taki rachunek, nie poniesiesz opłat za jego otwarcie i prowadzenie. Bezpłatny jest również dostęp przez Bankowość Internetową i Mobilną. Przelew środków możesz zrobić w każdej chwili, korzystając z bankowości internetowej, mobilnej, telefonicznej lub w oddziale banku. Gdziekolwiek jesteś.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here