Oszczędne ogrzewanie dzięki rekuperacji

W ostatnich miesiącach wiele mówi się o nieustannie rosnących kosztach ogrzewania. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym omawiamy pozytywny wpływ rekuperacji na rachunki za ogrzewanie.

Sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami. Z uwagi na bardzo wysokie ceny paliw, gazu ziemnego czy węgla wiele osób szuka sposobów na cięcie kosztów ogrzewania. W jakim sposób możemy sprawić, żeby nie płacić niebotycznie wysokich rachunków za gaz czy węgiel do ogrzewania swojego domu bądź firmy? Oczywiście najprostszą opcją byłoby zdobycie opału po jak najniższych cenach, ale jak wiemy jest to obecnie już raczej niemożliwe. Praktyka pokazuje że spore oszczędności można wygenerować poprzez zmianę rozmaitych nawyków, między innymi: obniżenie temperatury w mieszkaniu, znaczące obniżenie temperatury w nocy, ograniczyć wietrzenie mieszkania, szybsze otwieranie i zamykanie drzwi i okien, itp. W budownictwie mieszkaniowym spór oszczędności generuje się poprzez wdrożenie odpowiednich instalacji, jednym z takich rozwiązań jest system rekuperacji. Jakie oszczędności pozwala wygenerować sprawnie funkcjonująca rekuperacja? Ile kosztuje jej wdrożenie?

Rekuperacja – jak to działa?

Każdy budynek muś być wyposażony w odpowiednio zaprojektowany system wentylacji. W budownictwie stosuje się dwa rodzaje wentylacji – grawitacyjna oraz mechaniczną. Rekuperacja jest to co do zasady wentylacja mechaniczna, tyle że rozbudowana o system wymiany ciepła. Stąd też wziela się nazwa od angielskiego słowa oznaczającego odzyskiwanie czegoś. W tradycyjnych systemach wentylacji ciepłe powietrze jest nieustanie wypychane z wnętrza budynku, a wraz z nim jest niestety bezpowrotnie tracona uwięziona w nim energia cieplna. System rekuperacji pozwala na odzysk nawet 90 % energii cieplnej zmagazynkwanej w zużytym powietrzu. Jak nie trudno przekalkulować- pozwala to na znaczące ograniczenie zużycia paliwa w ogrzewaniu mieszkania. Oczywiście wiąże się to z obniżeniem kosztów ogrzewania w sezonie grzewczym

Jak przebiega odzysk ciepła? Zasadniczy proces odbywa się w wymiennikach ciepła. Są to urządzenia, w których dochodzi do kontaktu powietrza ogrzanego z powietrzem chłodnym napływające do budynku. Oczywiście oba strumienie powietrza nie mieszają się, są prowadzone odrębnymi stykającymi się że sobą kanałami. W wyniku całego procesu do mieszkania trafia świeże powietrze, które jest już wstępnie podgrzane. Rekuperacja jako wentylacja mechaniczna znakomicie sprawdzą się w nowoczesnym energooszczędnym budownictwie zapewniając optymalną dla domowników oraz samego budynku cyrkulację powietrza. Co ciekawe wielu użytkowników docenia rekuperacje również za możliwość skutecznego oczyszczania powietrza wewnątrz domu. Funkcja ta niezwykle poprawia komfort domowników cierpiących na alergie oraz przewlekłe choroby układu oddechowego. Szczególnie sezonie grzewczym, gdy pojawia się szkodliwy i powszechny smog, filtracja powietrza w domu okazuje się być bardzo przydatna.

Trudno jest przecenić walory sprawnie funkcjonującej rekuperacji. Pozwala ona nie tylko na oszczędzanie energii cieplnej, ale również oczyszcza powietrze, co ma wpływ na zdrowie i ogólne samopoczucie domowników. Zastanawiasz się nad montażem rekuperacji W swoim mieszkaniu? Serdecznie zapraszamy do kontaktu z firmą Ask rekuperacje. Firma już od dziesięcioleci specjalizuje się w projektowaniu energooszczędnych instalacji w domach jednorodzinnych oraz obiektach przemysłowych.

Rekuperacja – kiedy zamontować?

Najlepszym czasem na montaż systemu rekuperacji jest budowa domu. Dzięki temu można optymalnie wbudować w bryłę budynku cały system, tak by mógł on funkcjonować jak najlepiej. Planując system rekuperacji jeszcze na etapie tworzenia projektu domu, można zrezygnować ze standardowych elementów wentylacji grawitacyjnej. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie wydatków związanych z budową tradycyjnych kanałów wentylacyjnych oraz związanych z tym dekarskich obróbek.

Oczywiście warunkiem sprawnego funkcjonowania systemu rekuperacji jest profesjonalny projekt, oraz kompetentna ekipa monterska. Zapraszamy do zainteresowania się ofertą systemów rekuperacji w firmie TanieReku z Krakowa. Na stronie internetowej firmy mogą Państwo wypełnić specjalny formularz umożliwiający wykonanie niezobowiązującej wstępnej wyceny. Czy warto zainwestować w system rekuperacji? Niewątpliwie tak, ponieważ rekuperacja pozwala na wygenerowanie nawet kilkudziesięcioprocentowych oszczędności związanych z funkcjonowaniem instalacji grzewczej.

Artykuł opracowany przy współpracy z firma Rolety Polska Kraków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here