W myśl polskiego prawa, każdy otrzymywany przez Ciebie dochód musi być opodatkowany. Czy oznacza to, że musimy opłacić podatek również od przeprowadzonych transakcji walutowych w ramach kantorów internetowych?

Co mówi polskie prawo podatkowe?

Biorąc pod uwagę transakcje walutowe, polskie prawo mówi jednoznacznie, że „Zwalnia się od podatku: transakcje, łącznie z pośrednictwem, dotyczące walut, banknotów i monet używanych, jako prawny środek płatniczy”. W dużym uproszczeniu oznacza to, że podatku płacić nie trzeba. I na tym można byłoby zakończyć tę analizę, ale jest jeszcze jeden haczyk, na który trzeba wziąć uwagę.

Gdzie jest haczyk?

Jak zwykle polskie prawo podatkowe nie jest zbyt konkretne w wielu kwestiach. Tak jest też w przypadku transakcji walutowych. Mianowicie podatek dochodowy od osób fizycznych zapłacić trzeba, jeśli kupiliśmy konkretną walutę taniej i będziemy ją sprzedawać drożej. W tej sytuacji – w myśl polskiego prawa – uzyskamy dochód, który bezwzględnie należy opodatkować i tym samym umieścić go w naszym „dochodowym” zeznaniu rocznym.

Uważaj na…

Oczywiście pewnie od razu powiesz, że nie prowadzisz działalności gospodarczej w oparciu o handel walutowy. Pewnie tak jest. Musisz jednak wziąć pod uwagę fakt, że kantory internetowe mają zwykle bardziej korzystny przelicznik walut, niż wynika to ze średniego kursu NBP. W efekcie – w myśl polskiego prawa podatkowego – uzyskujesz dochód, który rzecz jasna musisz opodatkować.

Temat został dobrze przeanalizowany w artykule Wymieniasz walutę w kantorach sieciowych? Zobacz czy musisz się rozliczyć z Urzędem Skarbowym!

Wchodząc na oto-praca.pl dowiesz się również, co zrobić, gdy taki dochód uzyskasz. Warto też porównać aktualne kursy walut w polskich bankach. Taką informację znajdziesz między innymi na spred.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here