Jak prezentuje się rynek pracy w Polsce 2020? Aktualna sytuacja 

0
rynek pracy

Rynek pracy walczy obecnie głównie ze skutkami pandemii, a poszczególne państwa wprowadzają programy wspierające przedsiębiorców i pracowników, których dotknęły skutki kryzysu. Raport o tym, jak wygląda rynek pracy w Polsce przedstawiła Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Wyniki są dość zaskakujące. Jak wygląda obecnie rynek pracy? Czy zwiększyło się bezrobocie? Jak prezentuje się płaca na rok 2020? Przekonajmy się!

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/rynek-pracy-w-polsce-aktualna-sytuacja/ 

Rynek pracy w Polsce – stopa bezrobocia 

Stopa bezrobocia w Polsce wynosiła w czerwcu 6,1%. Jest to tylko 0,1% więcej niż w maju. W porównaniu do czerwca tamtego roku bezrobocie wzrosło o 0,8%.  Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 0,2%.

Zatrudnienia szukają głównie osoby na stanowisku:

 • sprzedawcy, 
 • kasjera, 
 • inżyniera,
 • zatrudnione w hotelarstwie, 
 • gastronomii, 
 • kulturze, 
 • rozrywce, 
 • rekreacji, 
 • sporcie, 
 • telekomunikacji i 
 • IT.

Czy w obecnej na rynku sytuacji wzrosło bezrobocie?

Okazuje się, że wzrost bezrobocia zauważono w 10 z 16 województw w całej Polsce. Największy zanotowano na Mazowszu — 0,2%.

Poziom bezrobocia w czerwcu 2020 r. najwyższy był w województwach:

 • warmińsko-mazurskim – 10,3%,
 • podkarpackim – 9 %,
 • kujawsko-pomorskim – 8,7%,
 • świętokrzyskim – 8,6%.

Najniższe bezrobocie wystąpiło w:

 • małopolskim – 5,2%,
 • mazowieckim – 5,1%,
 • śląskim – 4,6%,
 • województwie wielkopolskim – 3,7%.

W czerwcu do urzędów pracy zgłoszono 91 tys. wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. W porównaniu do maja przybyło 15,4 tys. ofert, czyli więcej o 20,4 proc.

Jak prezentują się płace na rynku pracy w 2020 roku?

Jeśli chodzi o miesięczne płace to przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2020 r. wyniosło 5 286 zł brutto. W porównaniu z majem 2020 r. wzrosło aż o 3,2%, a w porównaniu z majem 2019 r. – o 3,6%. Wskaźnik inflacji inflacji w pierwszym półroczu wyniósł 3,63%. Zastępca Dyrektora Departamentu Analiz i Strategii w PARP —Izabela Banaś mówi: ,,Zmiany względem poprzedniego miesiąca wydają się nieznaczne, natomiast, wyraźnie widać niekorzystny wpływ kryzysu wywołanego pandemią – część wskaźników w ujęciu rok do roku nie wygląda już tak korzystnie’’. To miesięczne i roczne porównanie pokazało, że pandemia w Polsce przyczyniła się niekorzystnie względem płacy. 

Zobacz też: http://www.immocenter.pl/3-proste-kroki-jak-zamknac-dzialalnosc-gospodarcza/

Wakacyjny kurs niemieckiego – czyli szansa na przyszłość

0
Wakacyjny kurs niemieckiego

Rośnie grono osób, które w okresie wakacyjnej przerwy od zajęć (czy to szkolnych, czy akademickich) chce spożytkować czas również na poszerzanie wiedzy – nie tylko odpoczynek. Specjalnie dla nich powstały między innymi wakacyjne kursy niemieckiego. Dlaczego warto się na taki wybrać?

Jak wygląda praca barmana?

0
barman

Pracując na takim stanowisku musimy posiadać własne pomysły na rysunki i koktajle, które będą przyciągały masę klientów którzy będą chętni skorzystać z naszych usług. Musimy też posiadać zdolności manualne oraz potrafić wykazywać się chęciami do takiej pracy. Sporo ważnych umiejętności można nabyć samemu, poprzez własną praktykę w domu. Dodatkowo do warsztatu merytorycznego będą nam potrzebne odpowiednie zdolności interpersonalne. W takiej pracy musimy umieć pracować z ludźmi. Przyjdzie nam obcować z naprawdę różnymi osobami, a niektórzy będą pod wpływem alkoholu. Musimy umieć za ten z nimi rozmawiać, być komunikatywnym oraz asertywnym wtedy, kiedy będzie to wymagane.

Przeczytaj też: https://www.zawody.pl/praca-barmana/

Co będzie należało do Twoich obowiązków?

Do Twoich obowiązków będzie należała profesjonalna obsługa gości, przygotowywanie oraz podanie im napojów, a także dbanie o przyjazną i luźną atmosferę wśród klientów. Dodatkowo musisz zadbać o zaopatrzenie w niezbędne produkty. Musi być ono kompletne, a także dostosowany do rodzaju i wielkości imprezy. Musisz zajmować się również pilnowaniem i magazynu i zaplecza firmowego. Na twojej głowie spoczywa porządek wśród rodzajów alkoholi, a także dodatków przeznaczonych właśnie do nich. Czeka Cię dodatkowo prowadzenie dokumentacji, dotyczącej sprzedaży, wymogów sanitarnych, wykorzystywania zamówień oraz inwentaryzacji. Taka praca wiąże się również z obsługą kasy fiskalnej.

Serwowanie napojów oraz drinków

Najczęstszym elementem pracy barmana jest serwowanie napojów oraz drinków alkoholowych. Kiedy posiadamy odpowiednie przygotowanie zawodowe, jesteśmy w stanie skomponować drinka alkoholowego i bezalkoholowego. Dużym atutem jest posiadanie własnego patentu oraz pomysłu na autorskie napoje. Musimy dobrze dobrać wielkość proporcji, tak aby napój był smaczny, a składniki dobrze się ze sobą komponowały. Nie bez znaczenia jest również podawanie ich w te elegancki sposób. Wygląd kieliszków oraz szklanek ma zachęcać gości oraz być dostosowany do odpowiedniego napoju.

Zobacz też: http://www.immocenter.pl/ile-jest-w-stanie-zarobic-botanik-zarobki-botanika/

Ślusarz samochodowy- wszystko jego pracy!

0
ślusarz samochodowy

Z usług ślusarza samochodowego może skorzystać każda osoba, która potrzebuje awaryjnego otwarcia dostania się do samochodu. Bardzo podobnie jak w przypadku ślusarza urządzeń komunalnych oraz sprzętu domowego. Pomoże nam otworzyć drzwi, tak ślusarz samochodowy pomoże nam z uciążliwym problemem jakim jest zatrzaśnięte auto. W takim zawodem najczęściej możemy spotkać się w warsztatach samochodowych. Ślusarz samochodowy znajdzie pracę również w fabryka związanych z branżą motoryzacyjną. Osoby, które kształtują się na te stanowisko, będą wykonywały czynności naprawcze oraz wymieniały uszkodzone elementy w samochodach. Dodatkowym elementem jest zajmowanie się czasem zadaniem, a także montażem niektórych części samochodowych. 

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/slusarz-samochodowy/

Zatrzaśnięty samochód – ślusarz na ratunek 

Awarie związane z zatrzaśnięciem się samochodu mogą być naprawdę różne. Jednak są one bardzo irytujące, A w niektórych momentach niebezpieczne. Staje się to straszne, w przypadku gdy w samochodzie zatrzaśnie się dziecko. Będzie to szczególnie niebezpieczne W trakcie gorących dni. Może doprowadzić nawet do tragedii. Fachowiec, zajmujący się ślusarstwem będzie potrafił otworzyć auto bez żadnego zająknięcia. Jest to niezwykle ważny dla kogoś, kto posiada pojazd skłonny do zatrzaśnięć. Fachowiec może przy okazji otworzenie auta, uratować się z niepotrzebnych kłopotów. Z usług fachowca będziemy mogli skorzystać również w przypadku zgubienia kluczyków.

Ślusarz samochodowy – praca w ciągłym pogotowiu

Bardzo często ślusarze samochodowi stykają się z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej oraz pogotowiu ślusarskim. Bardzo duża ilość film jest otwarta 24 godziny na dobę. Wówczas możemy liczyć się na pomoc ślusarza o każdej porze dnia i nocy. Cesarze samochodowi wykorzystują nowoczesne techniki, które niezbędne są do otworzenia auta. Jeżeli zdecydujemy się na podjęcie kroków w tym kierunku, będziemy musieli liczyć się, z kilkoma uciążliwymi i wyczerpującymi realiami. 

Zobacz też: http://www.challengegroup.pl/slusarz-urzadzen-komunalnych-oraz-slusarz-sprzetu-domowego-czym-sie-zajmuja/

Sprawdź, co milionerzy robią inaczej niż Ty

0
miliarderzy

Wśród wielu osób utwierdziło się przekonanie, że milionerzy śpią tylko na pieniądzach oraz wydają je na luksusy. Prawda jest taka, że bardzo kontrolują oni swoje życie, Są oszczędni, planują, a także ciężko pracują, aby zabezpieczyć siebie oraz swoją rodzinę na przyszłość. Co takiego robią milionerzy, czego nie robią zwykli śmiertelnicy? Poznając ich tok myślenia, dowiemy się w jaki sposób dbać o pieniądze oraz jak nie zarabiać. Zaczynamy!

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/miliarderzy/

Co milionerzy robią inaczej?

Na pewno to, że działają na własną rękę. Nie pracują oni na etacie tak jak większość ludzi na świecie. Posiadają oni własną działalność gospodarczą, o którą dbają i którą rozwijają. Pieniądze trafiają od razu na ich konto a nie do kieszeni szefa.

Morałem dla nas jest to, że jeżeli posiadamy pomysł na interes, oraz oszczędności na założenie naszej działalności, to zróbmy krok w tym kierunku. Na początku może to być jednoosobowa firma nierejestrowana, aż czasem kiedy będziemy widzieć że biznes się rozkręca, możemy ją powiększyć. Nie ma jednak co rezygnować od razu z naszej pracy etatowej, ponieważ nie wiemy czy biznes się rozkręci i czy nie zostaniemy na lodzie.

Własny biznes, to przede wszystkim ryzyko. Bardzo duża ilość firm nie przetrwa pierwszego roku działalności. Umowa o pracę zapewnia nam jednak poczucie bezpieczeństwa. Do założenia działalności gospodarczej musimy być w 100% pewni oraz zaangażowani.

Ciężka praca oraz oszczędności

W tym osobom, w którym wydaje się że milionerzy odpoczywają tylko na zagranicznych wakacjach w ciepłych krajach z drinkiem w ręce, poważnie się mylą. Milionerzy bardzo często żyją w stresie oraz przechodzą przez ciężką parówkę. Istnieją statystyki, z których wynika, że Polacy prowadzący własną działalność pracują ponad 56 godzin tygodniowo. Na zwykłego pracownika jest to trochę ponad 40 godzin. Stawia to Polaków na trzecim miejscu najbardziej zapracowanych przedsiębiorców. Jeżeli chodzi o własny biznes przegonili nas tylko sąsiedzi, a dokładniej Niemcy.

Pytania, na które milioner odpowie „tak”

Według ” The Millionaire Next Door”, osoby posiadające bogactwo, myśląc o finansach osobistych, a także swojej ekonomicznej przyszłości, opowiadają stanowcze „tak” na pytania:

• Czy gospodarstwo domowe, które posiadasz korzysta z rocznego budżetu? 

• Czy wiesz ile Twoja rodzina wydaje rocznie na jedzenie odzież oraz dom? 

• Czy posiadasz jasno określony zestaw celów dziennych, tygodniowych, miesięcznych, a także rocznych czy życiowych?

• Czy spędzasz dużo czasu na planowanie swojej przyszłości finansowej?

Zobacz też: http://www.immocenter.pl/jak-myslec-jak-milionerzy-sekret-zarzadzania-pieniedzmi/

Kominiarska dola

0
Kominiarska dola

Czy kontrolowanie kominów jest niezbędne? A może można sobie poradzić na swój sposób? Przecież filtry, które według producenta wytrzymają rok na pewno poradzą sobie też przez kolejny. Ale czy na pewno?

Usprawnienie firmy poprzez systemy erp

0
Usprawnienie firmy poprzez systemy erp

Dzięki wykorzystaniu w przedsiębiorstwie odpowiednich systemów erp można wygodnie i bezproblemowo dokonywać zmian w istniejących już procesach albo tworzyć je jako nowe. Wszystko to daje możliwości sprawniejszego prowadzenia przedsiębiorstwa i przejrzystego kontrolowania jego działań. Istniejące na rynku systemy erp dla przedsiębiorstw są bardzo funkcjonalne.

Które zawody wracają do łask?

0
popularne zawody

Gospodarka w Polsce ciągle się rozwija, przez co dochodzi do różnych zmian. Również na rynku pracy. W ostatnich latach zmieniła się struktura zatrudnienia, w wyniku czego niektóre profesje zniknęły, a inne powstały, by wypełnić zapotrzebowanie.

Obecnie powróciły również zawody, które zniknęły z rynku pracy już jakiś czas temu, na skutek rozwoju technologii i automatyzacji. O które zawody chodzi?

Zawody, które powróciły do łask

Rzemiosło jest znane w naszym kraju od wieków. Poszczególne umiejętności zwykle były przekazywane z dziada, pradziada. Był okres, że popyt na tego typu usługi spadł, ale dziś stają się one znowu popularne. O których zawodach mowa? Chodzi o:

 • kaletnika – jego praca polega na wytwarzaniu, konserwacji oraz naprawie przedmiotów użytkowych, które są wytwarzane ze skóry;
 • hafciarkę – osoba wykonująca taki zawód wykonuje ręczne hafty za pomocą krosien do haftu, maszyn hafciarskich lub automatów hafciarskich. W dzisiejszych czasach komputer bardzo ułatwia, wykonywanie tego zawodu;
 • ludwisarza – czyli tak zwany odlewnik, jego zadaniem jest tworzenie dzwonów, posągów, świeczników, moździerzy i innych przedmiotów użytkowych, które mają być wykonane z brązu, spiżu i mosiądzu;

Przeczytaj też: http://www.immocenter.pl/proces-adaptacji-pracownika-na-czym-polega/

 • zduna – ten fachowiec naprawia, wykonuje i rozbiera różnego rodzaju piece grzewcze i kuchenne, które znajdują się w pomieszczeniach;
 • dekarza – to specjalista od dachów, zajmuje się ich naprawą oraz wykonawstwem. Jest znany z przeprowadzania remontów i prac, które opierają się na specjalistycznej wiedzy i umiejętnościach;
 • stolarza – w dzisiejszych czasach jeżeli chcemy kupić meble, nie idziemy do stolarza, tylko do sklepu, który produkuje tego typu rzeczy na wielką skalę. W ten sposób otrzymujemy meble gorszej jakości, ale w niższej cenie. Na szczęście coraz więcej osób, zwraca uwagę na jakość, i wychodzi z założenia, że lepiej więcej dopłacić, ale mieć meble które posłużą nam przez dłuższy okres czasu;

W dzisiejszych czasach posiadając odpowiednią wiedzę i umiejętności, osoby które zajmują się rzemiosłem mogą naprawdę dobrze zarabiać.

Czemu niektóre zawody wymierają, a inne ożywają?

Mimo tego, że technologia i automatyzacja ciągle idą do przodu, a na rynku jest coraz więcej dużych przedsiębiorstw, które produkują więcej za mniej, firmy rzemieślnicze, nawet te małe, wciąż mogą być konkurencyjne. Obecnie ludzie coraz bardziej doceniają polskie produkty, które są ekologiczne, wolą dać drugie życie staremu meblowi, lub torbie, niż je wyrzucić i kupić od razu nowe przedmioty.

Źródło: https://www.wsb.com.pl/

Wilk do mięsa dla każdego

0
Wilk do mięsa dla każdego

Zdecydowana większość populacji świata spożywa mięso pochodzące od różnych zwierząt. I nie wyobraża sobie przyjęcia, a nawet obiadu bez mięsa. Mięso na dania obiadowe pomoże zmielić wilk do mięsa, który jest dużym sprzętem kuchennym.

Bańki mydlane – świetna forma zabawy na świeżym powietrzu

0
rodzaje baniek mydlanych dla dzieci

Bańki mydlane cieszą zarówno małe, jak i duże dzieci. Jest to ciekawy pomysł na uatrakcyjnienie organizowanych urodzin lub innej imprezy okolicznościowej z udziałem maluchów. Im bańki mydlane są większe, tym jest więcej frajdy. Sezon letni jest idealnym okresem na przypomnienie sobie jaka to świetna zabawa puszczać bańki.

Bańki mydlane dla dzieci

Jeżeli małe młodsze dziecko, aby sprawić mu wielką radość powinniśmy zakupić małą buteleczkę, z której będziemy puszczać bańki mydlane dziecku. W przypadku tych najmłodszych dzieci, które jeszcze nie potrafią samodzielnie puszczać baniek, takie bańki będą wystarczające. Jest to świetny pomysł na uatrakcyjnienie spaceru z dzieckiem lub zabawy w ogrodzie.

Takie małe buteleczki nie należą do bardzo wydajnych, ale ich zaletą jest to, że można je ze sobą wszędzie zabrać. Wyróżniają się swoim kolorowym, bajkowym opakowaniem, wszystko po to żeby wzbudzić zainteresowanie u dziecka.

W przypadku, gdy mamy starsze dziecko zdecydowanie bardziej atrakcyjne są większe bańki mydlane, nie takie puszczane z małego opakowania. Tu z pomocą przychodzi cały zestaw, dzięki któremu można stworzyć ogromne bańki.

Bańki mydlane dla dzieci

Zestawy do tworzenia baniek mydlanych

Taki zestaw do tworzenia baniek mydlanych składa się ze specjalnego płynu oraz mechanizmu, za pomocą którego jesteśmy w stanie stworzyć cudowne bańki. Modeli takich zestawów jest kilka, zazwyczaj są albo zasilane bateriami, lub wymagają tradycyjnego dmuchania.

Gdy chcemy uatrakcyjnić imprezę swojego dziecka, warto zainwestować w maszynę do robienia baniek. Również ciekawe są miotacze baniek mydlanych. Dostępne są w formie pistoletu, który ma na końcu specjalną nakładkę. Tą nakładkę należy zamoczyć w płynie, który jest wylany na przeznaczony do tego spodek. Jedne modele są zasilane bateriami, inne za pomocą wbudowanego wiatraczka, dzięki któremu można wypuszczać wiele baniek na raz. Są również wersje tradycyjne, które wymagają dmuchania.

Zestaw do tworzenia baniek mydlanych spodoba się każdemu dziecku. Puszczanie baniek i łapanie ich jest doskonałą formą zabawy. Różnorodność urządzeń do puszczania baniek mydlanych sprawia, że zabawa ta nie ma końca.

Przeczytaj też: http://studioniezapominajka.pl/akcesoria-do-trampolin-ktore-wybrac/

ZOBACZ TEŻ