Franczyza – czy można dzięki niej realizować się w biznesie?

0
Franczyza

Franczyza, czyli gotowy koncept biznesowy, z którego możesz korzystać pod warunkiem uiszczenia pewnych opłat, cieszy się zainteresowaniem przedsiębiorców. Dzięki dołączeniu do sieci partnerskiej można bardzo wiele zyskać. Szkolenia, know how znanej marki, kompleksowe wsparcie na każdym etapie działalności to tylko niektóre z zalet franczyzy. Jednak od sieci partnerskiej dostajemy także pewne wytyczne, których bezwzględnie musimy się trzymać. Możemy też zapomnieć o naszym nazwisku na szyldzie. Czy decydując się na biznes pod klucz, będziesz w stanie się realizować? To w dużej mierze zależy od Twoich oczekiwań oraz od rodzaju branży, w której chcesz pracować.

Franczyza – działaj z pasją

Nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, żeby zacząć zarabiać na franczyzie w branży, która Cię naprawdę interesuje. Sieci partnerskie działają w bardzo wielu dziedzinach biznesu, więc wcale nie musisz ograniczać się do prowadzenia saloniku prasowego czy sklepu spożywczego. Twoją pasją jest moda? Zajrzyj tutaj https://allebiznes.pl/category/franczyza/moda/. Dzięki szkoleniom, które czekają na każdego franczyzobiorcę, możesz dowiedzieć się jeszcze więcej o branży i zacząć zarabiać na tym, co lubisz. Może nawet uda Ci się nawiązać współpracę z jedną z cenionych przez Ciebie marek. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze ulubione sklepy czy lokale to placówki franczyzowe.

Franczyza – osiągaj wyniki

Dla niektórych przedsiębiorców szczególnie satysfakcjonujący jest moment sprzedaży, kiedy osobiście przykładają się do zwiększenia swoich zysków oraz realizacji celów. Branża nieruchomości na przykład często wymaga od franczyzobiorcy inicjatywy większej niż tylko zarządzania zespołem. Więcej przeczytasz tutaj https://allebiznes.pl/category/franczyza/nieruchomosci/. Dzięki aktywnej postawie w biznesie możesz osiągać naprawdę bardzo duże dochody, a wówczas nie tak istotne jest, czy prowadzisz własną firmę czy jednostkę franczyzową. Franczyza pomoże Ci jedynie zacząć i przyciągnąć pierwszych klientów, a reszta zależy od Twojej przedsiębiorczości.

Metoda Montessori w praktyce – o zabawkach dla dzieci

0
Metoda Montessori w praktyce

Metoda Montessori to system wychowawczy, który cieszy się popularnością na całym świecie. Stawia on nacisk na wszechstronny rozwój dziecka. Aby go stymulować, bardzo ważne jest, aby maluch przebywał w odpowiednio zaaranżowanym środowisku. Jego integralną częścią są oczywiście zabawki.

Kilka słów o metodzie Montessori

W metodzie Montessori niezwykle ważne jest środowisko, w którym przebywa dziecko. Zakłada się, że będzie się ono chętniej samo uczyło, jeśli klasa, zabawki i materiały edukacyjne będą dla niego atrakcyjne. Środowisko dziecka powinno wzbudzać w nim zainteresowanie, stymulować zmysły, zachęcać do eksploracji otoczenia. Stąd tak duża rola odpowiednich zabawek.

Jakie zabawki wspierają rozwój dziecka?

Zabawki Montessori mają przede wszystkim uczyć dzieci logicznego myślenia i kształtować ich wyobraźnię. Z tego powodu cechują się one na ogół prostymi kształtami i klasycznym wyglądem. Materiały często mają charakter klocków, układanek, tablic, foremek, koralików. Chodzi o to, aby dziecko mogło w trakcie zabawy wypróbowywać różne warianty i dokonywać autokorekty. Zabawki dla dzieci angażują poszczególne zmysły i pozwalają na ćwiczenie umiejętności motorycznych oraz manipulacyjnych. Przy okazji maluch uczy się myślenia strukturalnego, przyswaja na czym polega ład i porządek.

Gdzie kupić zabawki w duchu Montessori?

Zabawki Montessori są chętnie zamawiane przez szkoły i przedszkola oraz inne placówki edukacyjne dla dzieci. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamówić je na własny użytek – również w domu można stworzyć dla dziecka stymulującą i rozwijającą przestrzeń. Gdzie jednak zabawki zakupić? Najlepiej jest skorzystać z bogatej oferty sklepu internetowego Moje Bambino. W asortymencie znaleźć można najróżniejsze materiały edukacyjne m.in. tablety manipulacyjne, korale matematyczne, puzzle i układanki, maty, pudełka do sortowania żetonów, barwne tabliczki, karty dotykowe i wiele więcej. To produkty wysokiej jakości, wykonane z bezpiecznych dla dziecka materiałów, które w naturalny sposób rozbudzają jego ciekawość i zachęcają do aktywności na wielu polach.

W metodzie Montessori chodzi przede wszystkim o to, aby stworzyć bogate, stymulujące i inspirujące do nauki środowisko. Ważna jest także postać nauczyciela lub opiekuna, który demonstruje różne umiejętności i zachęca dziecko do naśladowania. Nie jest to możliwe bez odpowiednich narzędzi, czyli zabawek i materiałów edukacyjnych. Teraz można bez problemu zamówić je drogą online i skutecznie wspierać rozwój dziecka.

Najczęściej popełniane błędy przy nawiązywaniu umów leasingowych

0
Najczęściej popełniane błędy przy nawiązywaniu umów leasingowych

Umowy leasingowe są niezmiennie popularne. Dotyczy to leasingu różnego typu obiektów i urządzeń, w tym przede wszystkim – samochodów. Każdego roku zawierane są tysiące umów leasingowych dotyczących między innymi samochodów osobowych, a także ciężarowych, budowlanych i innych. Niestety, ale nie wszyscy potencjalni leasingobiorcy są przygotowani do nawiązania takiej umowy. Poniżej podpowiadamy – jakie błędy są najczęściej popełniane przez leasingobiorców oraz jak się przed nimi ustrzec.

Pochopnie podjęta decyzja – niekorzystna umowa leasingowa

Pierwszym najczęściej popełnianym błędem jest zbyt pochopne przystąpienie do umowy leasingowej. Jest to błąd niezwykle powszechny, a tymczasem – bardzo łatwy do uniknięcia. W jaki sposób? Otóż wystarczy skorzystać z gotowych narzędzi internetowych pozwalających na porównanie dużej liczby ofert leasingowych. Nie musisz więc odwiedzać różnych banków, dealerów samochodów lub telefonować w różne miejsca, by zebrać wszystkie interesujące cię informacje. Zamiast tego, wystarczy zdać się na kalkulator leasing, czyli internetowe narzędzie porównujące oferty różnych leasingodawców.

Okres finansowania – jak właściwie go oszacować?

Umowy leasingowe mogą być zawierane na różny okres. Niektórzy preferują krótsze, inni dłuższe okresy leasingu. Optymalnym rozwiązaniem w przypadku aut osobowych jest okres od 3 do 4 lat. Warto podkreślić, że jest to najczęściej wybierany okres leasingu nie tylko w naszym kraju, ale również w innych państwach Europy i Świata Zachodniego. Jakie kryteria sprawiają, że jest to okres najkorzystniejszy? Przede wszystkim – oszczędności podatkowe oraz możliwość dość szybkiego zaliczenia kosztów nabycia pojazdu. Ponadto, wysokość rat dla okresu 3 lub 4-letniego jest dość atrakcyjna – nieco wyższa niż w przypadku umów 7-letnich, jednak wciąż korzystna dla portfela wielu Polaków.

Niewłaściwe oszacowanie zdolności finansowej

To kolejny ważny i często popełniany błąd. Wiele czynników składa się na to, że możliwości finansowe zostają niewłaściwie oszacowane. Niektórzy po prostu sięgają po zbyt drogi samochód, dla którego raty leasingowe mogą okazać się zbyt wysokie. Warto przy tym podkreślić, że nie tylko raty leasingowe są potencjalnie odpowiedzialne za występujące kryzysy finansowe, ale również różnego typu koszty dodatkowe. To właśnie ich nieuwzględnienie może skutkować późniejszymi finansowymi tarapatami.  

Wybór niewłaściwego leasingodawcy – niechętnie negocjującego warunki umowy

Wielu leasingodawców to niestety niezbyt przychylnie nastawieni przedsiębiorcy, którym zależy bardziej na „opchnięciu” korzystnej dla siebie umowy leasingowej, niż na wsparciu osób poszukujących finansowej pomocy. Jak zatem rozpoznać leasingodawcę na poziomie? Przede wszystkim – zwróć uwagę czy jest on pozytywnie nastawiony względem możliwości renegocjowania warunków umowy leasingowej. Mowa również o zmianie warunków już w trakcie trwania umowy. Warto upewnić się, czy interesujący cię leasingodawca pozwala na samodzielne odnalezienie ubezpieczyciela (we własnym zakresie), czy może korzysta z ustalonych uprzednio ofert. Jeśli tylko zgodzi się na ubezpieczyciela zewnętrznego – jest to duży plus, gdyż będziesz mógł wybrać ofertę najkorzystniejszą.

Kiedy opłaca się skorzystać z pomocy agencji pośrednictwa pracy?

0
Kiedy opłaca się skorzystać z pomocy agencji pośrednictwa pracy

W Polce od lat mówimy o tzw. rynku pracownika. Jest to sytuacja, w której pracodawcy nie mają już dużej swobody w zakresie wyboru pracowników, ponieważ tych zaczyna brakować. To oczywiście powoduje również szybki wzrost wynagrodzeń oraz ostrą konkurencję między firmami o tych najlepszych kandydatów. Póki co nic nie wskazuje na to, aby sytuacja miała się zmienić, dlatego coraz więcej przedsiębiorstw rozważa skorzystanie z usług agencji pośrednictwa pracy. Kiedy na pewno będzie to dobry pomysł?

Gdy planujesz zatrudnić pracowników ze Wschodu

Problemy polskiego rynku pracy są szansą dla emigrantów zarobkowych np. z Ukrainy, którzy skrzętnie ją wykorzystują. Szacuje się, że w Polsce może już pracować ponad 1 milion Ukraińców, przy czym legalnie zatrudnionych jest około 600 tys. (dane ZUS). Przesadą nie będzie stwierdzenie, że Ukraińcy i inne nacje podali polskiej gospodarce tlen. Dziś nikogo nie dziwi już pracownik produkcji, który mówi po ukraińsku, białorusku, rosyjsku, a nawet nepalsku czy filipińsku.

Jeśli sam przymierzasz się do zatrudnienia pracownika ze Wschodu w swojej firmie, to przyda Ci się wsparcie właśnie agencji pośrednictwa pracy. Dzięki niej unikniesz żmudnych procedur związanych z legalizacją pracy cudzoziemców, uzyskaniem wszystkich zezwoleń, a także stworzeniem pracownikom dobrych warunków bytowych (np. zorganizowanie zakwaterowania). Wszystkie te kwestie przejmuje agencja pracy tymczasowej, które deleguje swoich pracowników ze Wschodu do Twojej firmy.

Rozliczenie usługi jest bardzo proste, ponieważ agencja wystawia fakturę, która stanowi Twój koszt uzyskania przychodu (korzyść podatkowa). To biuro pośrednictwa pracy pilnuje wszystkich terminów oraz zapewnia rotację pracowników, jeśli takowa będzie potrzebna. Bez wątpienia zatem pośrednik pracy jest idealnym partnerem dla każdej firmy, która chce zatrudnić pracowników ze Wschodu.

Z takiej usługi możesz skorzystać w Crew For You – jednej z najwyżej ocenianych agencji zatrudnienia we Wrocławiu. Ofertę agencji znajdziesz na jej stronie internetowej https://crewforyou.pl.

Kiedy masz za sobą bardzo nieudane rekrutacje pracowników

Rekrutacja pracownika może dziś przypominać drogę przez mękę, czego niestety doświadcza coraz więcej firm. W szczególności dotyczy to stanowisk, na których wymagane są specjalistyczne umiejętności. Na polskim rynku bardzo brakuje fachowców w wielu zawodach, stąd na porządku dziennym są sytuacje, w których firmy tygodniami lub nawet miesiącami nie są w stanie pozyskać odpowiednich osób, na czym mocno traci wydajność przedsiębiorstwa.

Jeśli również masz taki problem, to potrzebne jest Ci wsparcie profesjonalnej agencji HR, która zacznie od doradztwa HR i oceni realne potrzeby Twojego przedsiębiorstwa, a następnie na tej podstawie ułoży strategię rekrutacyjną. Zaoszczędzisz mnóstwo czasu i energii, a przy tym będziesz mieć pewność, że agencja znajdzie osobę spełniającą Twoje oczekiwania zarówno na poziomie kompetencji zawodowych, jak i charakterologicznym.

Gdy szukasz pracowników do pracy tymczasowej

Od razu warto podkreślić, że nie każda agencja HR jest jednocześnie agencją pracy tymczasowej. Jeśli jednak działasz w branży charakteryzującej się sezonowością i właśnie teraz jest czas, w którym bardzo potrzebujesz nowych pracowników, to na pewno dobrym pomysłem będzie skontaktowanie się z rekomendowaną agencją pośrednictwa pracy.

Kiedy musisz szybko uzupełnić braki kadrowe w firmie

Załóżmy, że wygrałeś właśnie intratny przetarg, ale już wiesz, iż obecny stan kadrowy nie pozwoli Ci zrealizować zlecenia w terminie. Nie chcąc ryzykować złych relacji z kontrahentem i naliczenia kar umownych musisz praktycznie od ręki wzmocnić zespół. Klasyczna rekrutacja nie wchodzi w grę z uwagi na goniące terminy. Rozwiązaniem będzie outsourcing pracowniczy.

Ta usługa polega na zbudowaniu zewnętrznego zespołu pracowników przez agencję rekrutacyjną, która oddelegowuje go do pracy w firmie klienta. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, ponieważ przedsiębiorca nie zwiększa zatrudnienia (a więc nie ponosi z tego tytułu wysokich kosztów), nie musi się martwić tym, że po zakończeniu kontraktu nie będzie mieć pracy dla nowoprzyjętych osób, a także zapewnia sobie i swoim etatowym pracownikom natychmiastowe wsparcie.

Outsourcing pracowniczy jest jedną ze specjalizacji agencji pracy Crew For You, a ze szczegółami na temat tej usługi możesz się zapoznać na stronie internetowej https://crewforyou.pl/outsourcing-pracowniczy-wroclaw/.

Wypożyczalnia samochodów – kto oferuje auta na przejrzystych warunkach?

0
Wypożyczalnia samochodów

Z roku na rok liczba aut na polskich i światowych drogach nieustannie rośnie. Cenimy sobie niezależność i komfort, jaką daje własny pojazd. Dzięki temu kilkukrotna zmiana lokalizacji w ciągu dnia nie stanowi dla nas problemu. Co jednak w sytuacji, gdy nie możemy z niego skorzystać? Wówczas powinniśmy zwrócić uwagę na firmy zajmujące się wynajmem pojazdów. Co mogą nam one zaoferować?

Wynajem aut – jakie daje nam korzyści?

Podróżowanie w dzisiejszych czasach jest czymś naturalnym. Potrafimy zmieniać swoje położenie nawet kilka razy dziennie. Jeździmy na studia, do pracy, do sklepu czy w odwiedziny do rodziny. Jazda autem w takich sytuacjach jest nie tylko komfortowa, ale pozwala także zaoszczędzić sporo czasu. Korzystanie z transportu publicznego wiąże się przecież z koniecznością dostosowania się do rozkładu jazdy. A ten nie zawsze będzie pokrywał się z naszymi planami. Dlatego wiele osób nie chce oglądać się na autobusy czy tramwaje i decyduje się na zakup samochodu. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na taki ruch. Wówczas warto rozejrzeć się za wypożyczalniami samochodów. Rozwiązanie to jest bardzo opłacalne. Sami decydujemy bowiem, na jak długo wynajmujemy auto. Im okres ten jest dłuższy, tym na atrakcyjniejszą ofertę możemy liczyć.

Wypożyczalnia samochodów – jak podpisać korzystną umowę?

Na ostateczną cenę wynajmu wpływ ma także wybrany przez nas samochód. W ofercie firm znajdziemy zarówno auta miejskie, jak i luksusowe, które są idealne na dłuższe podróże. Wypożyczalnia samochodów może nam indywidualnie wycenić koszt najmu, co jest dla nas bardzo atrakcyjne. Musimy tylko pamiętać o tym, by dopytać o wszelkie ewentualne dodatkowe opłaty, które mogą być zawarte w umowie. Dlatego warto stawiać na wypożyczalnie, które mają przejrzyste warunki współpracy. Jedna z  nich jest dostępna tutaj https://transtor.pl/wypozyczalnia-samochodow-bydgoszcz/. Wypożyczalnie samochodów mogą także podstawić nam auto we wskazane przez nas miejsce. Sprawdzi się to chociażby w sytuacji, gdy wracamy samolotem do Polski. Wówczas nie musimy zostawiać auta na parkingu, tylko umówić się z wypożyczalnią. Dzięki temu bez problemu dostaniemy się z powrotem do domu.

Zabezpieczenie przed upadkiem na budowie

0
systemy asekuracji

Praca na budowie bywa czasami bardzo niebezpieczna. Wiele już osób straciło życie podczas wykonywania prac budowlanych. Dlatego tak ważne są profesjonalne zabezpieczenia przed upadkiem na budowie. Jeżeli system asekuracji nie działa prawidłowo, to budowlaniec nie powinien wykonywać swoich obowiązków. W końcu jego życie jest najważniejsze.

Jak napisać CV?

0
cv
Fot. Pexels.com

CV jest kluczem w poszukiwaniu pracy. Bez dobrze stworzonego życiorysu nikt nie zaprosi nas na rozmowę o pracę. Dokument ten musi być estetyczny i zawierać najważniejsze informacje. Jakie to są informacje? Sprawdź!

Przeczytaj też: http://www.garg.pl/cv-jak-je-napisac/

Ogólne informacje o CV

Każdy życiorys powinien mieć określony wygląd. Przede wszystkim nie powinien być zbyt długi. Wysyłanie mailem 17 stron dokumentu sprawi, że rekruter nie zapozna się z nim w całości. Umieść tu jedynie najważniejsze informacje. W zależności od tego na jakim jesteś etapie kariery dostosuj do tego jego długość. Jednak 3-4 strony w każdym wypadku w zupełności wystarczą.

Każde CV powinno zawierać takie elementy jak dane osobowe, wykształcenie, doświadczenie, szkolenia, kursy, certyfikaty oraz umiejętności. Dodatkowymi elementami, które warto umieścić w życiorysie to zainteresowania, które pozwolą się wyróżnić, a także podsumowanie zawodowe.

Podsumowanie zawodowe umieszcza się na górze dokumentu. Jest to kilka zdań, które mają powiedzieć dlaczego jesteś idealnym kandydatem na to stanowisko. A także warto napisać tam o swoim największym zawodowym sukcesie.

Doświadczenie w CV

Jest to najważniejsza kategoria w życiorysie. Pamiętaj, aby podawać swoje stanowiska od tego, które ostatnio piastowałeś do tego od którego zaczynałeś swoją zawodową karierę. Czyli należy zastosować tu odwróconą chronologię.

Warto nie tylko wypisać nazwę stanowiska i firmę, w której się pracowało, ale także podać kluczowe obowiązki jakie się wypełniało. Jest to szczególnie ważne obecnie, kiedy na niektórych stanowiskach dane obowiązki się zazębiają.

Zainteresowania

Kategoria ta bardzo ubogaca CV. Sprawia, że pokazujemy się z ludzkiej strony. Ponadto może być pretekstem do dalszej rozmowy. Może podzielasz zainteresowania z rekruterem lub przyszłym przełożonym? Jest to także element, który wyróżnia na tle konkurencji.

Ważne, aby podawane tu informacje były prawdziwe, co zresztą dotyczy całego życiorysu. Zadbaj również o sprecyzowanie swoich zainteresowań. Najczęściej pojawiającymi się zainteresowaniami są sport, książki, filmy, gotowanie. Zamiast pisać takie ogólniki sprecyzuj co najbardziej Cię interesuje np. kino francuskie lat 60. XX wieku. Jest to konkret, który pokazuje, że naprawdę się tym interesujesz.

Zobacz też: http://www.immocenter.pl/czy-portale-randkowe-pozwalaja-poznac-milosc/

Skuteczne zabiegi herbicydowe: kukurydza

0
Skuteczne zabiegi herbicydowe: kukurydza

Jak powszechnie wiadomo w świecie plantatorów, kukurydza źle znosi obecność określonych typów roślin niepożądanych.

Odbierają im one dostęp do wody i ważnych składników odżywczych, które mieszczą się w glebie, a także przestrzeń do wzrastania. Niektóre z chwastów mogą być szczególnie uciążliwe, a nawet groźne dla potencjalnych plonów, na przykład rozprzestrzeniająca się w szybkim tempie chwastnica jednostronna (typ jednoliścienny) albo posiadająca rozwinięty system korzeniowy przytulia czepna (typ dwuliścienny). Mechaniczne sposoby usuwania chwastów niestety nie są doskonałe, dlatego też plantatorzy decydują się na zabiegi herbicydowe (herbicydy – pestycyd przeznaczony do zwalczania chwastów), najczęściej za pomocą środków o działaniu selektywnie niszczącym. Udany oprysk pola uprawnego kukurydzy gwarantuje, że plony będą zabezpieczone. Należy pamiętać, że zabieg herbicydowy musi być przeprowadzony w określonych warunkach atmosferycznych: susza, deszcze, silne wiatry albo przymrozki mogą zmniejszać potencjał chwastobójczy. W przypadku posiadania uprawy kukurydzy warto stosować wieloskładnikowe herbicydy, żeby za jednym zamachem wyeliminować różne gatunki agresywnych, niepożądanych roślin.

Jaka jest propozycja firmy Innvigo na zabiegi herbicydowe kukurydzy?

zabiegi herbicydowe

Naszym sztandarowym produktem na zwalczanie chwastów w kukurydzy jest trzyskładnikowy herbicyd Metodus 650 WG. Zawiera on izoksaflutol (związek z grupy pochodnych izoksazoli), mezotrion (związek z grupy pochodnych trójketonów) i terbutylazynę (związek z grupy triazyn). Metodus 650 WG usuwa między innymi: chwastnicę jednostronną, fiołka polnego, komosę białą, rdestówkę powojowatą, przytulię czepną i jasnotę purpurową. Aplikuje się go doglebowo w okresie przedwschodowym, ma moc działania doglebowego oraz dolistnego. Destrukcja chwastów nastąpi po czternastu dniach do zabiegu.

Jeśli są Państwo zainteresowani zakupem środka Metodus 650, zachęcamy do kontaktu z nami – gwarantujemy najlepsze zabiegi herbicydowe kukurydza.

Zarabiaj na rynku Forex

0
Zarabiaj na rynku Forex

Początki inwestycji na rynku walutowym mogą być nieco przerażające i dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę rekomendowane jest zapoznanie się z podstawami funkcjonowania rynku Forex oraz wskazówkami, w jaki sposób osiągnąć swój pierwszy sukces.

Jak prezentuje się rynek pracy w Polsce 2020? Aktualna sytuacja 

0
rynek pracy

Rynek pracy walczy obecnie głównie ze skutkami pandemii, a poszczególne państwa wprowadzają programy wspierające przedsiębiorców i pracowników, których dotknęły skutki kryzysu. Raport o tym, jak wygląda rynek pracy w Polsce przedstawiła Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Wyniki są dość zaskakujące. Jak wygląda obecnie rynek pracy? Czy zwiększyło się bezrobocie? Jak prezentuje się płaca na rok 2020? Przekonajmy się!

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/rynek-pracy-w-polsce-aktualna-sytuacja/ 

Rynek pracy w Polsce – stopa bezrobocia 

Stopa bezrobocia w Polsce wynosiła w czerwcu 6,1%. Jest to tylko 0,1% więcej niż w maju. W porównaniu do czerwca tamtego roku bezrobocie wzrosło o 0,8%.  Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 0,2%.

Zatrudnienia szukają głównie osoby na stanowisku:

 • sprzedawcy, 
 • kasjera, 
 • inżyniera,
 • zatrudnione w hotelarstwie, 
 • gastronomii, 
 • kulturze, 
 • rozrywce, 
 • rekreacji, 
 • sporcie, 
 • telekomunikacji i 
 • IT.

Czy w obecnej na rynku sytuacji wzrosło bezrobocie?

Okazuje się, że wzrost bezrobocia zauważono w 10 z 16 województw w całej Polsce. Największy zanotowano na Mazowszu — 0,2%.

Poziom bezrobocia w czerwcu 2020 r. najwyższy był w województwach:

 • warmińsko-mazurskim – 10,3%,
 • podkarpackim – 9 %,
 • kujawsko-pomorskim – 8,7%,
 • świętokrzyskim – 8,6%.

Najniższe bezrobocie wystąpiło w:

 • małopolskim – 5,2%,
 • mazowieckim – 5,1%,
 • śląskim – 4,6%,
 • województwie wielkopolskim – 3,7%.

W czerwcu do urzędów pracy zgłoszono 91 tys. wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. W porównaniu do maja przybyło 15,4 tys. ofert, czyli więcej o 20,4 proc.

Jak prezentują się płace na rynku pracy w 2020 roku?

Jeśli chodzi o miesięczne płace to przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2020 r. wyniosło 5 286 zł brutto. W porównaniu z majem 2020 r. wzrosło aż o 3,2%, a w porównaniu z majem 2019 r. – o 3,6%. Wskaźnik inflacji inflacji w pierwszym półroczu wyniósł 3,63%. Zastępca Dyrektora Departamentu Analiz i Strategii w PARP —Izabela Banaś mówi: ,,Zmiany względem poprzedniego miesiąca wydają się nieznaczne, natomiast, wyraźnie widać niekorzystny wpływ kryzysu wywołanego pandemią – część wskaźników w ujęciu rok do roku nie wygląda już tak korzystnie’’. To miesięczne i roczne porównanie pokazało, że pandemia w Polsce przyczyniła się niekorzystnie względem płacy. 

Zobacz też: http://www.immocenter.pl/3-proste-kroki-jak-zamknac-dzialalnosc-gospodarcza/

ZOBACZ TEŻ